1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Diyanet Başkanı Erbaş hakkında soruşturmaya yer yok kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Diyanet Başkanı Erbaş hakkında soruşturmaya yer yok kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Diyanet Başkanı Erbaş hakkında soruşturmaya yer yok kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkında soruşturmaya yer yok kararı verdi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yaptığı suç duyurusunda soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Erbaş, koronavirüs pandemisinin ortaya çıkması ile eşcinselliğin arasında bağlantı olduğunu açıklamıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu’nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı incelemeyi tamamladı. Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemenin ardından Erbaş’ın sözlerinde suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle ‘soruşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

“Suç unsuru görülmemiştir”

Kararda, hutbede İslam’ın helal ve haram kıldığı konulara dikkat çekildiği, bu noktada gerekli uyarıların yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi;

*İncelenen ve izlenen hutbe içeriğinde genel olarak İslam dininin helal ve haram saydığı şeylerden, bunların helal ve haram sayılmasının sebeplerinden, Ramazan ayı ve orucun faziletlerinde bahsedildiği görülmüştür.

*İslam dininin korunmasını zaruri gördüğü 5 temel esas ‘canını korumak, aklını korumak, dinini korumak, malını korumak, neslini korumak’ kapsamında neslin ve sağlığın korunması üzerinde durulduğu, bu konuyla ilgili İslam’ın bazı emir ve yasaklarından söz edildiği, bu emir ve yasakların tüm insanların menfaatine olduğu belirtildiği, bu yönüyle hutbede tüm insanlığa da hitap edildiği görülmüştür.

"Şikayetler soyut ve genel"

Kararda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş ve görevleri hakkındaki ilgili yasa ve mevzuat da hatırlatılarak, “Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde emir ve yasaklarından bahsetmesi, kanunun emir ve görevinin gereği olması nedeniyle, bunun tersi davranması beklenemez. Bu mahiyetteki telkin ve tavsiyelerin ise kanunların suç saydığı ‘nefret ve ayrımcılık’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını oluşturmasının kabulü mümkün değildir” değerlendirmesi yapıldı.

Savcı, şikayetçinin iddialarının soyut ve genel nitelikte olduğunun da değerlendirildiğini belirterek, Ali Erbaş hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler