1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya göçmen nüfusunu açıkladı, Türkler şaşırtmadı
Almanya göçmen nüfusunu açıkladı, Türkler şaşırtmadı

Almanya göçmen nüfusunu açıkladı, Türkler şaşırtmadı

Almanya'nın açıkladığı verilere göre göçmenler toplam nüfusun dörtte birini aşmış durumda, en büyük azınlığı yüzde 13 ile Türkler oluşturuyor.

A+A-

Batı Avrupa'nın en kalabalık ülkesi Almanya'da yayımlanan son verilere göre nüfusun dörtte birinden çoğunun göçmen kökenli olduğu açıklandı. Ülkedeki en büyük azınlıksa nüfusun yüzde 13'ünü oluşturan gurbetçi Türkler oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre 83 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 26'sından çoğu (21.2 milyon) göçmen kökenli kişilerden oluşuyor. 2019 yılında göçmenlerin oranı yüzde 2.1 artarken, bu artış 2011'den bu yana görülen en düşük yüzde olduğu belirtildi.

Ülkedeki göçmen kökenli Alman vatandaşlarının yüzde 65'ini Avrupalı milletler oluştururken, en büyük azınlık ise yüzde 13 ile Türk gurbetçilerden oluşuyor. Polonya ve Rusya asıllı vatandaşlar ise Türklerden sonra en kalabalık ikinci ve üçüncü azınlık. Göçmen kökenli vatandaşların yüzde 51 ise (11.1 milyon) Almanya'da doğup büyüyen kişilerden oluşuyor.

Bremen ipi göğüslüyor

Almanya'nın farklı bölge ve eyaletlerinde göçmen kökenli azınlıkların oranı da oldukça değişkenlik gösteriyor. Örneğin ülkenin kuzey batısında yer alan Bremen şehri nüfusunun yüzde 36.5'i azınlıklardan oluşurken, güneyde yer alan Thuringia'da ise göçmen kökenlilerin oranı 7.8. Alman vatandaşı bir kişinin göçmen kökenli kabul edilebilmesi için anne ya da babasından en az birinin başka bir ülkede doğmuş olması gerekiyor.

Göçmenlerin çoğu düşük gelirli işlerde istihdam ediliyor

Araştırmaya göre göçmen kökenlilerin büyük çoğunluğu düşük gelir getiren işlerde çalışıyor ve akademik bilgi gerektiren alanlarda yeterince temsil edilmiyor. Almanya'daki göçmen kökenli çalışanların yüzde 55'i temizlik işçisi ve yüzde 30'u ise hasta ve yaşlıların bakımı gibi alanlarda çalışırken, yüzde 11'lik bir kesimse öğretmen olarak istihdam ediliyor.

Almanya'da 1990 öncesinde komünist Doğu Almanya tarafında yabancıların çalışma izni alması oldukça zordu. Ülkedeki göçmen kökenlilerin dağılımında bu durumun izlerini görmek mümkün. Ülkenin doğusunda azınlıklara daha az rastlanırken, ekonomik anlamda gelişmiş ve iş imkanlarının daha çok olduğu batı kısmındaysa daha fazla göçmen yaşıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler