1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB, Pfizer ve BioNTech ile yapılan Covid-19 aşısı satış sözleşmesini açıklayacak!
AB, Pfizer ve BioNTech ile yapılan Covid-19 aşısı satış sözleşmesini açıklayacak!

AB, Pfizer ve BioNTech ile yapılan Covid-19 aşısı satış sözleşmesini açıklayacak!

Pfizer ile BioNTech şirketlerinin AB ile yeni tip coronavirüse karşı geliştirilen aşının satışı için yaptıkları sözleşmenin açıklanacağı belirtildi.

A+A-

Avrupa Birliği Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda AB'nin aşı stratejisi hakkındaki oturumda milletvekillerinin şeffaflık eleştirilerini cevapladı.

Kyriakides, Komisyon olarak şeffaflık konusunda endişeye mahal vermek istemediklerini ve aşı alımı yaptıkları şirketlerle bu konuda çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Fiyat Gizli Tutulacak

Kyriakides şöyle konuştu:

"BioNTech ve Pfizer sözleşmelerini açıklamayı kabul ettiler. Diğer şirketlerle de bu konuda ilerleme sağlamak için çalışıyoruz. Ancak fiyat gibi sözleşmede gizli kalması gereken bilgileri açıklamak için şirket kabul etmedikçe tek taraflı karar alamayız."

6 sözleşme ile 2 milyar 300 milyon doz aşı

AB Komisyonu, bugüne kadar aşı geliştiren şirketlerle üye ülkeler adına yaptığı 6 sözleşmeyle yaklaşık 2 milyar 300 milyon doz alabilecek konuma geldi.

AB, opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzaladı.

AP, sözleşmelerin detaylarını bilmek istiyor

Ancak Komisyonun sözleşmeleri hangi şartlar altında yaptığını açıklaması için özellikle Avrupa Parlamentosu'ndan baskı geliyor.

Bu çerçevede Alman şirketi Curevac ile yapılan sözleşmeyi AP milletvekillerinin görebileceği geçen haftada duyurulmuştu. Fakat sözleşmeyi inceleyen milletvekilleri, kendilerine gösterilen kopyada fiyat bilgisi, AB'nin ödediği peşinat ve ne kadar aşının ne zaman teslim edileceği gibi bilgilerin üzerinin kapatıldığını istedi. 

Sözleşmeler sıkı tedbirler altında görülmüştü

Sözleşmeyi gören milletvekillerinden AP Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi Başkanı Pascal Canfin, belgeyi sıkı tedbirler altında görebildiklerini söylemişti. 

Canfin, sözleşmeyi okudukları odaya cep telefonlarını bırakarak girdiklerini, gördükleri bilgileri paylaşmayacaklarına dair bir belge imzaladıklarını, 60 sayfalık sözleşmeyi okumak için 45 dakika verildiğini ve bu sürede başlarında AB Komisyonu'ndan bir görevlinin beklediğini dile getirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.