1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB Liderler Zirvesi'nden 'Türkiye ile iş birliği' mesajı!
AB Liderler Zirvesi'nden 'Türkiye ile iş birliği' mesajı!

AB Liderler Zirvesi'nden 'Türkiye ile iş birliği' mesajı!

Avrupa Birliği Mart ayı Liderler Zirvesi video konferans yoluyla gerçekleştirildi. 25-26 Mart tarihlerinde iki gün sürecek zirvenin ilk gün toplantılarında Türkiye ile ilişkiler detaylı bir şekilde masaya yatırıldı.

A+A-

AB Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlığında gerçekleşen Konsey’in ilk günü sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen liderler zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında ilk sözü alan AB Konseyi Başkanı Michel AB Liderlerinin ilk olarak aylardan beri gündemin ana maddesi olan Kovid-19 konusunu görüştüklerini belirtti. Michel AB’nin aşının üretimi ve dağıtımı konusunu öncelikli olarak gündemine aldığını ve bu konuda kararlı bir şekilde işbirliğine devam edileceğini bildirdi.

Avrupa Birliği Liderleri zirvesinin diğer bir önemli başlığının ise Türkiye olduğunu belirten Michel; ”Geçtiğimiz Aralık ayı zirvemizden bu yana Türkiye’nin daha yapıcı ve olumlu bir siyaset izlemeye başladığını görüyoruz. Biz de AB olarak Türkiye ile ilişkilerimizde pozitif bir ajanda belirlemeye karar verdik. Bu konuda AB Komisyonu ve Yüksek Temsilcimizi görevlendirdik, ancak Türkiye olumlu yaklaşımına devam etmezse bu durum ilişkilerimizi doğrudan etkileyecek. Türkiye konusunda Haziran zirvemizde daha detaylı bir değerlendirme yapacağız” dedi.

“Süreç Durabilir”

Corona virüs aşısının dağıtımının yanı sıra Türkiye konusunun da ele alındığını bildiren Von Der Leyen; ”Türkiye konusunu görüştük. Birkaç gün önce Başkan Michel ve ben sayın Erdoğan ile görüştük. Türkiye’nin olumlu bir yaklaşımı var. Bazı AB üyesi ülkelerle de ilişkilerde sakinleşme var ancak bu durum kırılgan. Yüksek Temsilci Borrel ile birlikte Türkiye ile politik, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin durumu hakkında ve araçlar konusunda bir rapor çalışması yapıyoruz. İki aşamalı bir plan öngörüyoruz. Birinci aşamada sığınmacılara yardım konusuyla Gümrük Birliği’nin revizyonu konusunu birlikte yürüteceğiz. Eğer Türkiye yapıcı olmazsa ve özellikle Doğu Akdeniz’de olumsuz girişimler yaparsa bu süreç duracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AB liderler Zirvesinde ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’in de katılım sağladığı ve ABD- AB ilişkileri konusunda detaylı bir görüşme yapıldığı bildirildi. AB liderlerinin ayrıca ekonomik konularda da kararlar alması bekleniyor.

Hukukun Üstünlüğü ve Kadın Hakları Endişesi

Zirvenin ardından yayınlanan bildiride AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tekrar geliştirilebileceği belirtilirken, Türkiye ile ilgili bazı kaygılar da yer aldı.

Hukukun üstünlüğü ve temel hakların önemli kaygılar arasında devam ettiğinin  belirtildiği bildiride, “Siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamanda alınan diğer kararlar, insan hakları açısından önemli bir gerilemeye işaret etmekte ve Türkiye’nin demokrasiye saygı, hukukun üstünlüğü ve kadın hakları yükümlülükleriyle çelişmektedir” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.