1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AB: Doğu Akdeniz'deki hareketlerinden vazgeçmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazırız
AB: Doğu Akdeniz'deki hareketlerinden vazgeçmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazırız

AB: Doğu Akdeniz'deki hareketlerinden vazgeçmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazırız

7 Avrupa ülkesi, Doğu Akdeniz'deki son duruma ilişkin yapılan zirve sonrası yayımladığı bildiride, bölgedeki "tek taraflı hamlelerini" tersine çevirmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurdu.

A+A-

7 Avrupa ülkesi, Doğu Akdeniz'deki son duruma ilişkin yapılan zirve sonrası yayımladığı bildiride, bölgedeki tek taraflı hamlelerini tersine çevirmediği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz ülkelerinin dün Fransa'nın Korsika adasında yaptığı MED 7 zirvesinin sonuç bildirgesinde, "Üye ülkelerin Türkiye'nin eylemleri karşısında Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile tam destek ve dayanışma içinde olduğu" tekrarlandı.

Üye ülkeler, Akdeniz ülkelerini başta uluslararası deniz hukuku olmak üzere uluslararası hukuka saygılı olmaya çağırdı. Grup, anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözüme kavuşturmaya davet etti.

Bildiride, Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölgelerin ve kıta sahanlığı sınırlarının çizilmesi ile ilgili sorunların, uluslararası hukuka tam saygı göstererek ve iyi komşu ilkesi doğrultusunda iyi niyet anlayışı ile diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması ihtiyacına vurgu yapıldı.

Avrupalı liderler, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz ve Ege'deki tek taraflı ve yasadışı faaliyetlerini sona erdirme yönünde defalarca yaptığı çağrılara yanıt vermemesinden" ifadelerini kullandı.

Türkiye diyalog konusunda ilerleme kaydetmezse ek yaptırım listesine hazırız

Bildiride, "Bu gerginlik önlemlerine yanıt vermek için AB'nin kullanabileceği tüm gerekli araçları kullanma kararlılığımızı teyit ediyoruz. Toplantıda yaptırım listesi oluşturma konusunda yapılan çalışmaları hızlandırmayı kabul ettik" denildi.

Bildirinin devamında, "Türkiye'nin diyaloğa katılımında herhangi bir ilerleme kaydedilmemesi ve tek taraflı faaliyetlerini durdurmaması durumunda, AB 24-25 Eylül 2020 tarihlerinde Avrupa Konseyi'nde tartışabilecek ek yaptırımların bir listesini hazırlamaya hazır" vurgusu yapıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ev sahipliğini yaptığı MED 7 zirvesine İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta, Yunanistan ve Portekiz katıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.