1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. A Haber’in cehaletten beslenen siyaset bilgisi!
A Haber’in cehaletten beslenen siyaset bilgisi!

A Haber’in cehaletten beslenen siyaset bilgisi!

A Haber’in Halis Bayancuk Hoca hakkında hazırladığı haber ve sosyal medya hesabından kullandığı hakaret dili Cumhuriyet’in haber mantığından önemli izler taşıyor!

A+A-

Halis Hoca'nın dün görülen duruşması sonrası aynı suçlamalar kapsamında aldığı 3. ceza başta sosyal medya olmak üzere kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Farklı kesimlerden gazeteci ve hukukçular hukuksuz yargılamaya ve haksız cezelara tepki gösterdi. Bununla birlikte değeri kendinden menkul basın kuruluşlarından bazıları ise yaşanan mağduriyete rağmen çirkin söylemlerini devam ettirdi. Haksöz Haber ise, bu tutumu adil ve isabetli bir şekilde ele alan bir analiz yayınladı. Haksöz Haber'de çıkan analiz-haberin tamamı;

"A Haber muhafazakâr çizgisi ve hükümete yakınlığı ile malum bir yayın organı. Haber anlayışı ile medyadaki ‘bağımlılık’ ilişkilerinin güzide örneklerini  sunan bir medya kuruluşu. Artık mizah malzemesi haline gelen bu bağımlılık ilişkisi hakkaniyet noktasında oldukça problemli bir görüntü ortaya çıkartıyor haliyle.

Bir inceleme konusu olarak ele alınabilecek bu hususta daha fazla şey söylemek istemiyoruz. Ancak A Haber, Halis Bayancuk hakkında hazırladığı haber ile çok sık eleştirdiği hatta bazen tek iş olarak gördüğü CHP mantığı ile aynı yere düştü. Bir Müslümana mesnetsiz yere ‘terörist’ ithamını kullanan A Haber ayrıca baştan aşağı komik ve tutarsız bir içeriğe imza attı.

Tutarsızlık daha haberin girişinde başlıyor. Kelime kelime incelemek dahi mümkün… “DEAŞ'ın sözde "üst düzey yöneticisi" Halis Bayancuk'a 12 yıl 6 ay hapis cezası!” Öncelikle DEAŞ tabiri saçmalığın daniskası bir ifade. Yani artık hiçbir anlama gelmeyen bu ‘şeyi’ kullanıp kendinizi komik duruma düşürmekten vazgeçin!

bay.jpg

İtalik şekilde verilen cümle haberin başlığıydı. Giriş cümlesi ise şöyle: "Ebu Hanzala" kod adlı Halis Bayancuk, terör örgütü El-Kaide kapsamında yargılandığı davada, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hoppala! Hani ‘DEAŞ’ın üst düzey yöneticisiydi. Arada geçen iki saniyede El-Kaide kapsamına mı alındı?! Bir şeyin aynı anda hem kendisi hem de kendisinden başkası olamayacağını öne süren mantık ilkesine çelişmezlik denir. A Haber için mantık ilkelerinden bahsetmek fazla bir beklenti içine girmek anlamına gelebilir ancak bir göz atsalar zarar gelmez! Tabi tutarsızlık yargılamanın kendisinde olunca A Haber pekâlâ suçu mahkemeye atabilir. Ancak sorumlu gazetecilik tenakuzların üstüne gitmeyi gerektirir. Böyle bir sıfatı taşımak gibi bir derdiniz varsa tabi…

Halis Bayancuk ile uğraşmak özünde korkaklığın göstergesidir. Çünkü kimsenin bu adaletsizliğin peşine düşmeyeceğini bilirsiniz. Zira her fikrine katılmasak dahi şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki Bayancuk, bu dünyanın gerçek anlamda ‘ötekisi’dir. Görüşleriyle görünümü ile adaletsizliğin ve fahşanın kol gezdiği bir dünyada onunla uğraşmak size hiçbir şey kaybettirmeyeceği gibi aksine ‘kazanç’ bile sağlayabilir.

İki üç tane cinsi sapık istediği eylemi yapıp insanlığı cehennemin dibine sürüklerken Halis Bayancuk alakası bile olmayan suçlarla yargılanıp haksız yere mahkûm edilebilir. Bu zulmün üstüne muhafazakar yayın organları dahi onu tutarsız haberlerle ‘terörist’ olarak yaftalayıp geçebilirler. Çünkü hakim söylemin ‘ötekisi’ iseniz size ne yapılsa azdır! Bu yüzden IŞİD ile El-Kaide arasındaki ‘kalın’ ayrımlar anlamsız hale gelir. Bu ikisiyle bir ilişkiniz olmaması da önemli değildir. Malum prototipe uyduğunuz için herkes tarafından hedef alınmanız kaçınmazdır…

Peki, böyle bir vasatta gerçek anlamda adaletten bahsetmek mümkün müdür? A Haber’e sorma ihtiyacı hissetmiyoruz bile! Anlaşılan onlar kararlarını çoktan vermişler…"

 

Kaynak:Haksöz Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.