1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 39 ülkeden Çin'e 'Uygur' mektubu: Türkiye'nin imzası yok
39 ülkeden Çin'e 'Uygur' mektubu: Türkiye'nin imzası yok

39 ülkeden Çin'e 'Uygur' mektubu: Türkiye'nin imzası yok

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Mektupta Türkiye'nin imzası yer almadı.

A+A-

Almanya misyonu tarafından, zalim Çin yönetiminin Uygur Türklerine karşı uyguladığı soykırımın derhal son bulmasını deklare eden bir mektup yazıldı. 

Misyonun hazırlayıp yazdığı mektubu, 39 devletin temsilcileri ülkeleri adına imzalayarak ortak bir tavır sergilemiş ve Çin'e net bir mesaj iletmiş oldular. Mektupta, her durumda ''siyasi'' hareket eden Türkiye'nin imzası yer almadı. 

Ortak mektubunda şu ifadeler yer aldı:

''Bize ulaşan güvenilir raporlara göre Sincan'da (Doğu Türkistan), bir milyondan fazla insan keyfi olarak, 'siyasi eğitim' kamplarında gözaltında tutuluyor.

Bölgede giderek artan ağır insan hakları ihlali raporları gördük. Uygur kültürünün yanı sıra din veya inanç özgürlüğü, serbest dolaşım, dernek kurma ve ifade özgürlükleri ile ilgili çok ciddi kısıtlamalar var. Pekin, yaygın gözetleme ve orantısız bir şekilde Uygurları ve diğer azınlıkları hedef almaya devam ediyor. Ayrıca zorla çalıştırma ve kısırlaştırma dahil, zorunlu doğum kontrolü hakkında çeşitli raporlar var

Sincan'daki insan hakları durumunu ele alarak, hiç bir ülkenin buradan gelen sığınmacıları geri göndermemelerini istiyoruz."

 

Mektupta imzası bulunan devletlerin alfabetik listesi şu şekilde:

Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Monaco, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya , İsveç, İsviçre ve İngiltere.

Çin'e gönderilen mektupta imzası bulunan 39 devlet ayrıca , Pekin yönetiminden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri üyelerinin de aralarında bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Doğu Türkistan'a "tam erişim" izni vermesini istedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum