1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 STK'dan "Haksız İsnad ve Mükerrer Ceza Kabul Edilemez" paneli
3 STK'dan "Haksız İsnad ve Mükerrer Ceza Kabul Edilemez" paneli

3 STK'dan "Haksız İsnad ve Mükerrer Ceza Kabul Edilemez" paneli

Bir yandan reform tartışmalarının ve vaadlerinin gündemde tutulduğu öte yandan farklı düşünenlerin hedef gösterilerek sözlü ve fiili linçe uğradığı şu günlerde bakanların hukuk devleti tartışmalarını hayretler içinde izlemekteyiz.

A+A-

Bir yandan reform tartışmalarının ve vaadlerinin gündemde tutulduğu öte yandan farklı düşünenlerin hedef gösterilerek sözlü ve fiili linçe uğradığı şu günlerde bakanların hukuk devleti tartışmalarını hayretler içinde izlemekteyiz.

Siyasi linç kültürünün mafyatik argümanlarla oluşturduğu birliktelik, hukuka, adalete ve vicdana bağlı olması gereken yargıyı adeta esir almış durumda. Cumhuriyet savcılarının, bir siyasi partinin sıradan bir ilçe başkanı tarafından kamuoyunun önünde tehdit edildiğini ibretle izlemekteyiz. Bu siyasi atmosferin sebep olduğu hukuki kıyım ise izahi mümkün olmayan adaletsizlikleri ve hak ihlallerini de beraberinde getirmekte. 

2 Şubat Salı günü üç STK tarafından "Haksız İsnad ve Mükerrer Ceza Kabul Edilemez" konulu bir panel ile yaşanan bu süreç ve gelinen son noktanın değerlendirileceği MAZLUMDER tarafından yapılan bir açıklama ile duyuruldu. MAZLUMDER, Özgürder ve Tevhid Dergisi işbirliği ile tertip edilen panelde, yazar-aktivist Adem Özköse, Av. Kaya Kartal, gazeteci-yazar Kenan Alpay, yazar Özcan Yıldırım ve Av. Serkan Türkdoğru'nun söz alacağı belirtildi.

MAZLUMDER, panel duyurusunu kurumsal sosyal medya hesaplarından şu şekilde duyurdu;

"Ülke olarak merkez dışındaki fikirlerin kolayca dışlandığı ve boyun eğmeyenlerin marjinalleştirildiği süreçlerden geçiyoruz. Fikri yakınlığına bağlı olarak IŞID, el-Kaide, FETÖ veya PKK ile bağlantılı gibi gösterilen yapılar, kamuoyunun gözü önünde kolayca linç edilebilmektedirler. İddialar o kadar dayanaksız ve hukuksuz ki, Halis Bayancuk örneğinde görüldüğü gibi bir şahıs (veya organizasyon), aynı iddialar baz alınarak birbirinin can düşmanı farklı örgütlerle irtibatlı gösterilebilmekte ve her birinden de ayrı ayrı cezalandırılmaya çalışılabilmektedir.

Fikir özgürlüğünün gittikçe sıkıntıya girdiği bu sürece itiraz etmek ve bir iddiaya birden fazla ceza verilmesindeki garabete dikkat çekmek maksadıyla MAZLUMDER, Özgür-Der ve Tevhid Dergisi işbirliğiyle; “HAKSIZ İSNAD ve MÜKERRER CEZA KABUL EDİLEMEZ” başlıklı bir panel organize edilmiştir. Yazar-aktivist Adem Özköse, Av. Kaya Kartal, gazeteci-yazar Kenan Alpay, Yazar Özcan Yıldırım ve Av. Serkan Türkdoğru’nun konuşmacı olarak katılacağı panel, tüm üye ve gönüllülerimize duyurulur."

Yer: MAZLUMDER Konferans Salonu

Tarih: 02 Şubat 2021 Salı

Saat: 14:00

Not: Pandemi kuralları sebebiyle az sayıda dinleyici kabul edilecek, panel videosu bir gün sonra sosyal medyadan yayınlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum