1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 270 milyar TL daha borçlanıyoruz
270 milyar TL daha borçlanıyoruz

270 milyar TL daha borçlanıyoruz

Hazine seneye 270.8 milyar TL daha borçlanmaya hazırlanıyor. Hükümet konuyla alakalı olarak Meclis'ten yetki istedi. Kamu bankalarına da 54.1 milyar liralık borçlanma senedi verilecek.

A+A-

Hükümet önümüzdeki yıl, devleti 270 milyar 847 milyon TL daha borçlandırmak için Meclis'ten yetki istedi. Meclis'e sunulan 2021 Yılı Bütçe Kanun Teklifi ile talep edilen yeni borçlanma yetkisinin 246 milyar 225 milyon TL'sİ bütçe açıklarının finansmanında kullanılacak. Bu para yetmezse 24.6 milyar TL'lik daha borç alınacak.

2021 yılı bütçe teklifine göre, önümüzdeki yıl genel bütçeye dahil kamu idarelerine 1 trilyon 328 milyar TL harcama yapılacak ve bu harcamanın 1 trilyon 82 milyar TL'si genel bütçe gelirlerinden karşılanacak. Arada kalan ve aynı zamanda bütçe açığını ifade eden 246 milyar 225 milyon TL ise piyasadan yapılacak borçlanmayla finanse edilecek.

Öngörülen giderlerin daha fazla artması veya gelir hedeflerinin tutmaması halinde borçlanılacak tutarın yüzde 5'i kadar, yani 12 milyar 311 milyon TL daha ilave borç alınacak. Bu ek borçlanma da yetmezse Cumhurbaşkanı yetkisiyle 12 milyar 311 milyon TL'lik ikinci ek borçlanmaya gidilecek.

Hükümet 2020 yılı bütçe açığı dışında yüzde 5+5'lik iki borçlanma yetkisini de kullanmış, bu para da yetmeyince yüzde 5+5'lik yetkiyi iki katına çıkarmak için Meclis'e teklif sunmuştu.

Öte yandan, Meclis'ten geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaşan 'Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne göre bütçe hazırlanma sürecinde fonksiyonel sınıflandırma tablolarına yer verilmeyecek. Bu değişiklikle Bakanlıklar, kendilerine verilen ödeneği nerelere harcadığını açıklamak durumunda kalmayacak. Bu da köprü, şehir hastanesi, yol, hizmet binası yapımı gibi işler için yapılan ödemelerin gizli kalmasının yolunu açacak. TBMM’ye sadece bakalnlığın toplam bütçe talebi gelecek ve oylanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.