1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni düzenleme ile bekçilerin yetkileri genişliyor
Yeni düzenleme ile bekçilerin yetkileri genişliyor

Yeni düzenleme ile bekçilerin yetkileri genişliyor

Bekçilerin kimlik sormalarını sınırlayan yargı kararlarından sonra bekçilere kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini Meclis'e sunuldu. Buna göre bekçiler gözaltı işlemi de yapabilecek.

A+A-

Yargıdan çıkan ‘mahalle bekçileri kimlik’ soramaz kararları üzerine AK Parti grubu harekete geçti. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine ‘halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini’ de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

Jandarmayla birlikte çalışabilecekler

Kanun teklifi 18 maddeden oluşuyor. Bekçiler, ‘olay çıktığı zaman’ sorumluları gözaltına alıp, genel kolluk kuvvetine bildirecek. Bekçiler daha önce polisle beraber çalışıyordu; düzenleme ile jandarma ile de çalışma imkânı geliyor.

Ayrıca ‘müdahalede bulunmak, suç mahallindeki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak, ortadan kaldırılmasını engellemek’ de bekçilerin görevleri arasında olacak.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifinin 18 maddeden oluştuğunu belirten Muş, teklife ilişkin şunları söyledi: “Son dönemlerde çarşı ve mahalle bekçileriyle ilgili ciddi istihdam ortaya koyduk. 2016’dan sonra 21 bin 300 civarında çarşı ve mahalle bekçisi emniyette görevlendirildi. Kanun teklifiyle çarşı ve mahalle bekçileri, kimliklerini ibraz etmek suretiyle vatandaşlarımızdan kimlik sorabilecekler. Bu yetkiyi kanun teklifiyle kendilerine vermiş olacağız. Bu daha önce yönetmelikteydi, kamuoyunda bir tartışma vardı. Bunu kanunla düzenleme altına almış olacağız.”

Adli görevler geliyor: Gözaltı ve olay yeri inceleme 

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adli görevlerinin de olacağını söyleyen Muş, bunların, ‘suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, oradaki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak ile ortadan kaldırılmasını engellemek’ olduğunu aktardı.

Bekçilerin, gözaltı işlemi yaparak, genel kolluk kuvvetine bildireceğini anlatan Muş, teklifle, daha önce polisle beraber çalışan çarşı ve mahalle bekçilerine jandarmayla da çalışma imkanı getirileceğini de ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler