1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Yakalama tutanağı sizi yükümlülük altına sokmaz'
'Yakalama tutanağı sizi yükümlülük altına sokmaz'

'Yakalama tutanağı sizi yükümlülük altına sokmaz'

Vicdani Ret Derneği'nin kurucusu ve avukatı Davut Erkan, GBT uygulamasına takılan "asker kaçakları"nın polisin verdiği tutanağı imzalamak zorunda olmadığı uyarısında bulundu, "İmzalamak istemezlerse imzadan imtina edebilirler.

A+A-

Vicdani Ret Derneği'nin kurucusu ve avukatı Davut Erkan, GBT uygulamasına takılan "asker kaçakları"nın polisin verdiği tutanağı imzalamak zorunda olmadığı uyarısında bulundu, "İmzalamak istemezlerse imzadan imtina edebilirler. Bilinmesi gereken bir diğer husus ise, o belgeyi (yakalama tutanağını) imzalamanın sizi herhangi bir yükümlülük altına sokmadığıdır" dedi. Avukat Erkan, "asker kaçağı" olduğu için yakalanan herkesin 30 gün içinde Anayasa Mahkemesi'nde başvuruda bulunabileceğine dikkat çekti

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile imzaladığı protokol gereği "asker kaçakları"nın bilgilerini on-line olarak bakanlığa aktarıyor. Bu durum, asker kaçaklarının, polisin sık sık yaptığı GBT kontrolünde yakalanması anlamına geliyor. Polis, GBT'de "asker kaçağı" görünen erkeklere, bir tutanak veriyor, "15 gün içinde birliğine teslim ol" diyor. 

Bu duruma karşı ne yapılabilinir? Dava açmak mümkün mü? Yeni uygulama, yüzbinlerle ifade edilen asker kaçaklarının hayatını nasıl etkiledi? 

ANF'nin konuya ilişkin sorularını Vicdani Ret Derneği'nin kurucu üyesi ve avukatı Davut Erkan yanıtladı. 

'HAK VE ÖZGÜRLÜK KISITLAMALARINA MARUZ KALDILAR'

Erkan, Genel Bilgi Taraması'nda (GBT) artık "asker kaçakları"nın da "aranıyor" görünmesi nedeniyle "asker kaçakları"nın birçok hak ve özgürlük kısıtlamalarına maruz kaldıklarına dikkat çekti.

Erkan, günlük yaşamdan şu örnekleri verdi: "Yurt dışına çıkamıyorlar. Şehirler arası yolculuktan bile yolda durdurma ya da kimlik kontrolü olacağı kaygısıyla çekiniyorlar. 

Caddede, sokakta, yolda polis görse köşe bucak kaçıyorlar. Karakolda herhangi bir işlem yapmak, pasaport başvurusu yapmak, şikayetçi olarak karakola başvurmak yakalanmak anlamına geliyor.Herhangi bir kamu kurumunda (bu nüfus müdürlüğü dahi olabiliyor) bir işlem yapmaya dahi korkan birçok kişi var. Otel, pansiyon gibi benzeri yerlerde konaklamak gecenin yarısı veya sabahın köründe polisin kapınıza dayanması demek. Çünkü otel ve pansiyon sahipleri, yasal olarak tüm kalanları polise bildirmek zorunda.  

Seçim sürecinde birçok asker kaçağı yakalanma korkusuyla oy bile kullanmadı, seçme hakkından mahrum kaldı. Seçilme hakkından bahsedemiyoruz bile. Zaten asker kaçaklarının kamu kurumunda çalışması (memur olması) mümkün değil. Bunun dışında özel sektörde sigortalı çalışması durumunda işverene 'Bu kişi asker kaçağı, bunu işten çıkar aksi takdirde hakkında ceza davası açılır' şeklinde ihtar gitmesi söz konusu."

'ASKERİ BİRLİĞE TESLİM EDİLMİYORLAR'

Asker kaçaklarının, polisin GBT uygulamasına maruz kaldıklarında derhal askeri birliğe götürülecekleri yönünde yanlış bir bilgiye sahip olduklarına dikkat çeken Avukat Erkan, "Asker kaçakları, GBT'de yakalandıklarında zorla askeri birliğe götürülemeyeceklerini bilmeliler.  Mesai saatleri içerisinde askerlik şubesi, mesai saatleri dışında ise yakalamayı yapan polis memurları bir yakalama tutanağı hazırlayarak kişiyi salıvermek zorunda" dedi.

"Yani yakalanmak demek askeri birliğe teslim edilmek, asker olmak demek değil" diyen Erkan, şu önerilerde bulundu: "Hiç kimse hiçbir belgeyi imzalamaya zorlanamaz. İmzalamak istemezlerse imzadan imtina edebilirler. Eğer kişi vicdani retçi ise, imza yerine 'vicdani/dini nedenlerle askerlik yapmayı reddediyorum' şeklinde bir şerh düşebilirler. Bilinmesi gereken bir diğer husus ise, o belgeyi (yakalama tutanağını) imzalamanın sizi herhangi bir yükümlülük altına sokmadığıdır."

'VİCDANİ RETÇİLER YAKALANMAYI BEKLEMEYİN'

Avukat Davut Erkan, vicdani retçilerin yakalanmayı beklemeden kamu kurumlarına başvurarak askerlikten muaf tutulma talebini iletmelerini önerdi, "Bu talep reddedildiğinde itiraz, dava ve benzeri yasa yollarını kullanmak ve bu yollardan sonu alınamazsa Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e başvuru gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Ayrıca asker kaçağı olduğu için yakalanan herkesin 30 gün içinde- kişi özgürlüğü hakkı ihlal edildiğinden -yakalamaya karşı itiraz yolu olmadığından dolayı- Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı var" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.