1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Twitter, kısıtlamaları artırıyor
Twitter, kısıtlamaları artırıyor

Twitter, kısıtlamaları artırıyor

Twitter, geçtiğimiz dönemlerde güncellediği ve duyurduğu gizlilik politikasının kapsam alanını genişletmeye devam ediyor. Şirket şimdi de 5G ve koronavirüs hakkındaki tüm tweet'leri kontrol etmeye ve doğru bilgi içerip içermediğine bakmaya başladı.

A+A-

Twitter, yakın dönemde güncellediği ve duyurduğu gizlilik politikasının kapsam alanını genişletmeye devam ediyor. Şirket,  5G ve koronavirüs hakkındaki tüm tweet'leri kontrol etmeye ve doğru bilgi içerip içermediğine bakarak yanlış ya da hatalı bilgi içeren tüm tweet'lerin işaretleneceğini ya da kaldırılacağını açıkladı.

Twitter yanlış veya sakıncalı içerikleri zaten engelliyordu. Fakat koronavirüs süreciyle birlikte bu kapsam daha da genişledi.

Örneğin, 'nefesinizi 10 saniye tutup koronavirüs ölçümü yapabilirsiniz' ya da 'sosyal mesafe aslında sanıldığı kadar önemli değil' şeklindeki yanlış tweet'ler hakkında gereken işlemleri yapmaya başladı.

Yetkililer, özel bir ekibin yürüttüğü bu sürece destek amacıyla yanlış ya da hatalı tweet'lerin kullanıcılar tarafından şikayet edilmesinin önemli olduğunu açıkladı.

Özetle, ''Twitter'ın yeni politikası, virüs konusunda uzman rehberliğini reddeden tedavileri teşvik eden tüm tweet'leri yasaklıyor.'' diye açıklıyorlar. Twitter artık bu politikasında daha da agresif davranmaya başladı.

Birçok kesim tarafından gerçek olduğu düşünülen '5G'nin koronavirüsü yaydığı' iddiası ile ilgili atılan tweet'lerin engellenmesinden sonra şimdi de koronavirüs konusundaki tüm tweet'ler incelenmeye başlandı. Twitter, Business Insider'a yaptığı açıklamayla birlikte bunu doğruluyor.

Geçen ay COVID-19 ile ilgili tartışmalı veya yanıltıcı bilgiler içeren bazı tweet'ler hakkında ek bağlam ve bilgi sağlamak için yeni etiketler ve uyarı mesajları sunduğumuzu duyurduk.

Şirket sözcüsü, tweet'lere yalnızca 'potansiyel olarak zarar verebilecek bir eylem çağrısı' içerdiğinde müdahale edileceğini duyurdu. Açıklmasında, ''Böylece artık birçok farklı 5G ve koronavirüs tweet'inin altında konunun aslını gösteren bağlantılarla karşılaşabiliriz.'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde bu sistem, ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabına da uygulanmıştı. Elektronik oy sistemiyle alakalı bir paylaşım yapan Trump, daha sonrasında Twitter'ın 'bu konu hakkındaki gerçekleri öğrenin' etiketiyle karşılaşmış ve büyük tepki göstermişti.

Twitter, ifade özgürlüğünü tamamen kısıtlıyor ve başkan olarak ben buna izin vermem.

Twitter doğrulamayı nasıl yapıyor?

Konuyla ilgili uzmanlara göre Twitter, bilginin doğrulanması kısmında ek bir şirketle çalışmıyor. Yani Facebook'ta olduğu gibi arada üçüncü bir şirket yok. Doğal olarak kendi politikasına ters düşen durumlarda da aslında bilginin yanlış olduğunu savunma ihtimali çok yüksek oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.