1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Twitter asla yasaklanmamalıydı’
‘Twitter asla yasaklanmamalıydı’

‘Twitter asla yasaklanmamalıydı’

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’de Twitter’ın geçici olarak kapatılmasına üzüldüğünü, ancak Twitter’ın da mahkeme kararlarına saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times Türkiye Zirvesi'ndeki panelde soruları yanıtladı.


"Yargının gözardı edilmesine ne kadar tahammül edilebilir" şeklindeki soru üzerine Şimşek, ülkede yargının politize olduğunun söylenebileceğini belirterek, "Başbakan ve hepimiz hukukun üstünlüğüne saygılıyız. Mahkeme kararları var. Bize karşı açılmış pek çok dava var. Bunları saygı ile karşılıyoruz" dedi.

"Bu davalar Twitter ve Youtube ile ilgili mi" soruya ilişkin Şimşek, bazı kararların adil veya adil olmadığı konusunda görüş beyan edebileceklerini anlatarak, Türkiye'nin geçici olarak Twitter'ı kapatmak zorunda kaldığını ve buna üzüldüğünü belirtti.

'Mahkeme kararına uyduk'

Şimşek, "Ama kabul edelim ki Twitter'ın bütün ülkelerde mahkeme kararlarına saygı göstermesi gerekiyor. Mesela ABD'de Twitter'ın mahkeme kararlarına uygun davrandığını çok iyi biliyoruz. Neden acaba Twitter, ilgili kurumlarla bu mahkeme kararı konusunda bir diyalog başlatmadı" dedi.

Şimşek şunları dile getirdi: "Twitter kendi web sitesindeki hizmet koşullarında 'Twitter mahkeme kararlarına uygun davranacaktır' diyor. Ama Twitter'ın Türkiye'de temsil bürosu yok. Ben Twitter'ı çok seviyorum, çok kullanıyorum ama çok yazık oldu.

Ben bu sözlerimle Twitter yasağını savunuyor değilim. Hayır Twitter asla yasaklanmamalıydı ama bu ayrı bir konu. Bizim hükümetimiz ve Başbakan mahkeme kararlarına uydu, bunun adil olmadığı söylense bile."

‘Yolsuzluk yoktur demiyorum’

"Türkiye'de hukukun üstünlüğünün ne durumda olduğu" sorusu üzerine Şimşek, hukukun üstünlüğü durumunun Türkiye'nin uzun vadeli planları açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Bizim son birkaç ay geçirdiğimiz olaylar alışılmamış olaylardı" diye konuştu.

Şimşek bazı polis müdürleri, savcılar, diğer başka üst düzey kamu görevlileri, bürokratların sanki bir hareket ile bağlantılı olduğunu ve o hareketten talimat alıyor gibi göründüğünü ifade etti.

Bakan Şimşek, "Tabii ki 'Türkiye'de yolsuzluk yoktur' demiyorum. Türkiye yolsuzluğu ortadan kaldırmadı, daha uzun bir yolumuz var ama aynı zamanda yolsuzlukla mücadele etmemiz gerekiyor. Bugün algılama açısından 2002'ye kıyasla Türkiye daha az yolsuzluğun olduğu bir ülke. Ama hâlâ bizim olduğumuz yer, olmak istediğimiz yer değil" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek, Kamu İhale Yasası'nın mutlaka gözden geçirilmesi, muafiyetlerin kaldırılması, Avrupa Birliği (AB) müktesebatının kabul edilmesi ve aynı eşiklerin uygulanması gerektiğini ifade etti.

Şimşek siyasi döngüde yolsuzluklara engel olabilmek için yeni adımların atılması ve reformların yapılması gerektiğini söyledi.

Vergi reformu geliyor

"Türkiye'de vergi mükelleflerine farklı muamele mi uygulanıyor, bu yönde kaygılar var" sorusuna karşılık Şimşek şunları ifade etti:

"Buradaki tartışmada sapla samanı ayırmamız lazım. İhracat üzerinde bir vergi yok. Hatta bir KDV iadesi var. Örneğin bir şirketiniz var, ihracat yapıyor ve bir gelir elde ediyor. Oradan kurumlar vergisi ödenecektir. Ona bakmamız lazım. İsimler üzerinden gidemem, vergide gizlilik esastır.

Ülke için değer ve istihdam yaratan herkese saygı duyarız. Bizim vergi sistemimiz mükemmel değil. Parlamentoda yeni bir vergi reformumuz var. Vergi Kanunu'muzu yalınlaştırmaya çalışıyoruz. Reformlara devam edeceğiz."

17 Aralık iddiaları

Şimşek "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz" şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun iddialarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi.

Şimşek süreçle ilgili ortaya atılan iddialara değinerek, "14 enerji santralinin Başbakanın oğlunun arkadaşına verildiği iddia edildi. Bu iddialar oraya atıldığında bu santraller Özelleştirme İdaresi'nin elindeydi. Her bir özelleştirme ihalesi televizyondan canlı olarak yayımlandı. Çok şeffaf bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Yine Etiler'de çok önemli bir mülkün bir politikacının yakınına verildiği iddia edildi. Oysa tapusu hâlâ bizde, hükümette. Zaten şeffaf, açık bir ihale süreci olmadan bu mülkü satmanız mümkün değil. İddiaları okuduğunuzda tüyleriniz diken diken oluyor. Bir üçüncü iddia ise TEDAŞ ile ilgiliydi. Bu iddiaların gerçekle hiçbir alakası yok ve yanlış. Bu nedenle bunların siyasi motivasyonla yapıldığını söylüyorum" diye konuştu.

Hazine garantisi 3 projeye

Hazine garantileri ile ilgili bir soru üzerine Şimşek, şu aşamaya kadar bu hazine garantilerini sadece üç projenin hak kazandığını belirterek, şunları kaydetti:

"İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. köprü. Her yıl bütçe kanunu belirlenir. Hazine acaba ne kadarlık bir borçlanmayı kaldırabilir. Bütçede bu rakam bu yıl 3 milyar dolardı. Herkes bilir ki bu konuda hem Maliye Bakanlığı hem Hazine Müsteşarlığı son derece hassas. Dikkatli bir şekilde ele alındıktan sonra mevzuat hazırlandı.”

Hazine garantisi ile bu projeleri yürütmenin bir alternatif olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Daha da etkin olabilir. Adillik konusu. Ben bu konuda bir yargıda bulunmayacağım. Bu tür şeylere karar verecek olan parlamentodur. Parlamento bir yasa kabul etmiştir. Tabi o günden bu yana koşullar değişmiştir. Küresel para politikalarının genişleme dönemi bitti artık. Hatta ve hatta daha yüksek faiz oranları ile de karşı karşıya gelebiliriz. Bunu kabul edelim. Koşullar çok farklı. Bu projeler temel önem taşıyorlar" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.