1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türk basınını uyardı
Türk basınını uyardı

Türk basınını uyardı

Erdoğan, Türk vatandaşlarının Irak'taki gözaltılara değindi ve medyaya seslendi: Şu süreci tahrik ederek değil, yazmadan, çizmeden, fazla da konuşmadan takip edin.

A+A-

Trabzon'da bulunan  Erdoğan Irak'ta Türk vatandaşlarının IŞİD tarafından rehin alınması sonrası yaşanan süreçte medyanın uydurma ve abartı haberlercilik anlayışını eleştirdi. 

"Yazılı görsel medyaya sesleniyorum" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Allah aşkına şu anda yaklaşık 100 kadar vatandaşımız IŞİD unsurlarının elinde. Biz bunları sağ salim kutarmanın gayreti içerisindeyken siz tahrik etmek suretiyle ne elde etmeye gayret ediyorsunuz? Lütfen, yazılı görsel medyadan bir şeyi rica ediyorum: Şu süreci tahrik ederek değil lütfen yazmadan, çizmeden, fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz. Zira bu tahrikler karşı tarafta lehte değil aleyhte gelişmelere neden oluyor" 

'Telafer hafife alınamaz'

Karadeniz gezisisırasında Trabzon'da bir ara gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Musul ve Tikrit’i ele geçiren IŞİD’in çatışmaları Türkmenlerin yoğun olduğu Telafer’e taşımasını değerlendirdi, "Telafer gelişmesi hafife alınamaz bir gelişmedir" dedi

Erdoğan, Irak kriziyle ilgili komşu ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini belirtip şöyle devam etti: 

"Malum Telafer'de Türkmenlerin ağırlık olduğu yapı var. Bu Türkmen kardeşlerimizin de biliyorsunuz yarıya yakını Sünni'dir, yarıya yakını Şia'dır. Böyle bir durum orada söz konusu. Orayı da yakın takipte bulunduruyoruz ve akşam döner dönmez arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıyla birlikte ne tür adımlar atacağız, bunların kararını alacağız." 

 

'İç ve dış tahrikler büyük rol oynuyor'

Erdoğan Irak’taki krizin Musul’la sınırlı olmaktan çıktığını belirtirken “Artık olayı Musul olarak değerlendirmekten öte bir süreç yaşanıyor. Artık olay tamamiyle bir Irak olayı haline gelmiştir ve Irak'ın genelinde hemen hemen tüm eyaletlere doğru bu ateş sıçramıştır"” dedi.

Krizin boyutunun da IŞİD’i aştığını söyleyen Erdoğan şu yorumu yaptı:

Burada iç, dış tahrikler çok büyük rol oynuyor. Şu anda biz oradaki özellikle gerek başkonsolosluk mensuplarını, gerek tır şoförlerimizi, gerek diğer Türk vatandaşlarımızın hayatını çok çok önemsiyoruz. Bunun için de attığımız, atacağımız adımlara çok dikkat ediyoruz. Maalesef içeride bazı siyasette sorumluluk bilinci içerisinde davranması gerekenlerin, tahrik içerisinde olduklarını görüyorum ve bu süreci ne yazık ki oradaki vatandaşlarımızı yok farz ederek değerlendiriyorlar. Bize adeta tahrik ifadeleriyle yükleniyorlar. Tabii biz bu tahriklere gelemeyiz.

Şu anda sürekli olarak arkadaşlarım bu işin sorumluluğunu taşıyanlar başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, şahsım, Genelkurmay Başkanım, ilgili bakan arkadaşlarım, MİT, yoğun bir şekilde bu işi anbean takip ediyoruz. Burada öncelikle birincil adımımız oradaki vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi salimen ülkemize getirebilmektir. Bunun için her türlü görüşmeler, şu anda sürdürülüyor, yapılıyor. Önce bunları bir defa halletmemiz lazım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.