1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TÜBİTAK Erdoğan'ın ses kaydı için kararını verdi
TÜBİTAK Erdoğan'ın ses kaydı için kararını verdi

TÜBİTAK Erdoğan'ın ses kaydı için kararını verdi

TÜBİTAK Başbakan Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporunu açıkladı.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen TÜBİTAK raporunda konuşma bütünlüğünü sağlamak için kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturulduğu tespitine yer verildi:
"Konuşma bütünlüğünü sağlamak için kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimenin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur"
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilâl Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmasının ardından gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan haberleri ihbar kabul ederek soruşturma başlatmıştı. Bilişim suçlarına bakmakla görevli büro soruşturmayı yürütürken TÜBİTAK'tan rapor istedi. TÜBİTAK'ın 'montaj' tespitini yaptığı rapor Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
Ses kaydı ile ilgili soruşturmada; ses kaydını yayımlayan, montajsa bu montajı gerçekleştiren, yasalsa soruşturmanın gizliliği ilkesine rağmen bu kayıtları sızdıran kişi veya kişilere ulaşılmaya çalışılıyor.
Erdoğan "montaj" dedi
Başbakanlıktan yapılan açıklamada ses kaydının montaj olduğu iddia edildi. Başbakan Tayyip Erdoğan da ses kayıtlarının ardından yapılan ilk grup toplantısında kayıtların montaj olduğunu iddia edip, Gülen Cemaati'ni hedef aldı:
"Dün gece ortaya çıkan montajını yaptıkları, dublajını yaptıkları kasetlerle, okyanus ötesinden gelen kırıntılarla yetiniyorlar. Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. Dublajını kendi yaptıkları bir piyesi yayınladılar. Bunlar aşağılıkça montaj yapıp servis ediyorlar. Haftalardır çağrıda bulunuyorum, eteğinizde ne varsa çıkarın diyorum. Montaj kayıtlar ortaya çıkarıyorlar."
TÜBİTAK'ta beş kişi görevden alındı
Erdoğan daha sonra "Devletin kriptolu telefonlarını bile dinliyorlar" diyerek ses kayıtlarının sızdırılmasından TÜBİTAK'ı sorumlu tuttu. Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından da TÜBİTAK'ta beş kişi görevden alındı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “TÜBİTAK maalesef, paralel yapının sızma girişiminde bulunduğu kurumlardan birisi. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz. Başbakanlık TÜBİTAK’tan teknik inceleme isterse yaparız ama teknik incelemeye gerek duymayacak kadar açık bir montaj” değerlendirmesinde bulundu. 
Söz konusu kriptolu telefonlar Başbakan Erdoğan’ın çalışma ofisinde 28 Aralık 2011’de böcek bulunmasının ardından TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından dinlemenin önüne geçilmesi için geliştirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.