1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tavuk etinde bilgi kirliliği var
Tavuk etinde bilgi kirliliği var

Tavuk etinde bilgi kirliliği var

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ceylan "Verimi düşen kart tavuklar, bazı fırsatçılar tarafından organik tavuk, köy tavuğu diye pazarlanıyor" dedi.

A+A-

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ankara Zootekni Derneği ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) nin katkılarıyla düzenlenen “Beyaz Et ve Bilimsel Gerçekler” Paneli Ankara’da gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ceylan, tavuk eti hakkında yanlış bilgilendirme yapıldığını söyledi. Verimi düşen çıkma tavukları köy tavuğu diye satan fırsatçılar olduğunu belirten Prof. Ceylan; “Yumurta çiftliklerinde randımandan düşen tavukların bir kısmı Afrika’ya çıkma tavuk olarak ihraç ediliyor. Bir kısmı ise iç tüketime sürülüyor. Etlerinin kart olup geç pişmesi sebebiyle bazı fırsatçılar tarafından tüketiciye ‘köy tavuğu / organik tavuk’ olarak tanıtılıyor” dedi. Prof. Ceylan, iki ürün arasında fiyat farkının çok fazla olduğunu, ancak gıda değeri açısından çok fark bulunmadığını söyledi. 

“Tavuk eti hakkında bilgi kirliliği var”
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, panelde yaptığı konuşmada tavuk eti üretimi ve tüketimi konusunda bilgi kirliliği yaşandığına işaret ederek bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için bilimsel çalışmalar yapıldığını ve sonuçların yakında kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da tavuk üretimiyle ilgili rakamları paylaştı. Mirmahmutoğulları, 10 yıl önce 620 bin ton olan kanatlı eti üretiminin şimdi 1,8 milyon tona ulaştığını belirtti.

 “Halkın yüzde 95'i tavuk eti tüketiyor”
Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu ise tavuk etinin geniş kitlelerce tüketildiğine dikkat çekti ve “Türkiye’de 100 insandan sadece 5’i tavuk tüketmiyor. Buna karşın nüfusun yüzde 20’si kırmızı eti tanımıyor” dedi.

“Hiçbir antibiyotik büyütme amacıyla kullanılamaz”
Sektörle ilgili spekülasyonlar hakkında konuşan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akan, “Hasta olmayan tavuğa antibiyotik verilmez. Hastalığın tedavi şekline göre izin listesinden ilaç seçilir ve hiçbir antibiyotik büyütme amaçlı kullanılamaz. 2006’dan beri AB uyum süreçleri kapsamında büyütme faktörü olarak antibiyotik kullanımı yasaktır.” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişim amaçlı antibiyotik kullanımının serbest olduğunu söyleyen Mehmet Akan, orada okunan haberlerin ya da makalelerin Türkiye’deki uygulamalar ile özdeşleştirilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 “Ambalajsız et satışı yasaklanacak”
Panelde konuşan ve tküketici sağlığını korumak için ambalajsız et satışının yasaklanacağını bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı Selman Ayaz şu bilgileri verdi:
“Kanun gereği kesimhaneler resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından izleniyor. Beyaz et sektörü sık yapılan denetimlerle çok yakından takip ediliyor. 2006- 2013 yılları arasında Ulusal Kalıntı İzleme Planı kapsamında analiz edilen toplam 14.321 numenin yüzde1’inde uygunsuz sonuç tespit edildi. Bu oran oldukça kabul edilebilirdir.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.