1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 'tek yetkili' gösterdi. Doğru "Yetki imzası sahte” diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.
Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 'tek yetkili' gösterdi. Doğru "Yetki imzası sahte” diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.

Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 'tek yetkili' gösterdi. Doğru "Yetki imzası sahte” diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan savcıya verdiği ifadede, yönetim kurulu başkanı olmasına rağmen şirket işleriyle ilgili sorumluluğu bulunmadığını ileri sürdü.

A+A-

Tüm yetkinin Genel Müdür Ramazan Doğru’da olduğunu iddia eden Gürkan, Ticaret Sicil Dosyası içindeki yetki belgesini de delil olarak savcılığa sundu. Savcı bunun üzerine Can Gürkan’ı denetimli serbestlik talebiyle mahkemeye sevk etti. Hemen ardından da Genel Müdür Ramazan Doğru hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 

Genel müdür yalanladı

Ancak Doğru savcılık sorgusunda, Can Gürkan’ın delil olarak sunduğu belgedeki imzanın kendisine ait olmayıp sahte olduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine savcı, daha önce denetimli serbestlik istediği yönetim kurulu başkanı için önce ek gözetim süresi istedi, ardından da tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme önce Genel Müdür Doğru'nun, ardından da Can Gürkan'ın tutuklanmasına karar verdi.  

Sekiz tutuklama

Pazartesi günü Can Gürkan ile birlikte mahkemeye tutuklama talebiyle sevk edilen beş kişiden biri tutuklandı, diğerleri denetimle serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında daha önce adliyeye sevkedilen 19 kişiden beşi tutuklanırken, sekiz şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Böylece şu ana kadar ifadeleri alınanlardan sekiz kişi tutuklanmış oldu. Bu isimler Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, teknisyen Mehmet Ali Günay Çelik, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Ertan Ersoy ve Yalçın Erdoğan, Emniyet Vardiya Amiri Yasin Kurnaz ve Vardiya Amiri Hilmi Kazık. 

Soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner şüphelilere yöneltilen suçlamanın 'birden fazla kişinin ölüm ve yaralanmasına sebep olmak' olduğunu açıkladı. 

 

Başsavcı Şahiner, 301 kişinin öldüğü maden faciasıyla ilgili bilirkişi heyetinin ilk ön inceleme raporunu da açıkladı. Buna göre olayın nedeni trafo patlaması değil.         

Bilirkişi ön raporu: Havayla temas eden kömür yanmış olabilir 

Raporda havayla teması sağlanan kömürün oksitlenmesi neticesinde ısının açığa çıktığı, bu ısıyla teması sağlanan kömürün oksitlendiği belirtildi. Bu ısının uzaklaştırılmadığı takdirde birikerek ocak yangınlarına neden olabileceği vurgulandı. Meydana gelen olayın kömürün kendiliğinden yanması sonrası ortaya çıkan karbonmonoksit zehirlenmesiyle olabileceği belirtildi.

Raporda bunun sonucunda olay günü kömürün yanarak çökmesi ve çok yoğun bir karbonmonoksit gazının maden ocağını kaplaması sebebiyle olayın meydana gelmiş olabileceği değerlendirildi.  

Başsavcı "Kusurlu olduğu değerlendirilen maden ocağı teknik nezaretçisi, işletme müdürü, saha sahibi, iş güvenliği başmühendisi, yönetim kurulu başkanı, vardiya amirleri bilirkişi tarafından düzenlenen ilk rapora göre Cumhuriyet savcılarımız tarafından şüpheli olarak tespit edilmiştir" dedi. 

'Bilgisayarlar karbonmonoksit yükselmesini kaydetmiş'

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şüphelilerin hakim karşısında verdikleri ifadeyi izlediğini söyledi. Özel'in aktardığına göre hakim, bilgisayar kayıtlarında sensörlerde 50'nin üzerinde karbonmonoksit olduğunun ortaya çıktığını, bu konuda defterlere işlenmesi gereken kayıtların eksik olduğunu belirtti. İşletme müdürü tarafından bu defterin imzalanmamış ve gerekli uyarının yapılmamış olduğunu, özellikle kaza olmadan önce de karbonmonoksit miktarının yükseldiğine ilişkin sensör kayıtları bulunduğu halde bu konuda neden işlem yapılmadığını sordu. 

İşletme Müdürü Akın Çelik bunun kendi sorumluluğunda olmadığını, iş güvenliği uzmanının sorumluluğunda olduğunu söyledi. 

Soruşturmanın kamuoyundaki yaygın beklentinin aksine TCK'nın 83/3. maddesinden değil, 85/2. maddesi üzerinden yürüdüğünü ifade eden Özel şöyle konuştu:

"Bu da şu demek; 'kasten öldürmenin ihmalli davranışla' ilgili bir soruşturma yürütülmesi beklenirken, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma' maddesinden soruşturma yürüyor. Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmanın alt sınırı iki, üst sınırı 10 yıldır TCK'ya göre. Trafik kazalarında uygulanan maddedir. Oysa kasten öldürmenin ihmalli davranışla işlenmesi olsaydı alt sınır 10, üst sınır 25 yıl olarak cezalandırmanın talep edilmesi söz konusu olabilirdi. Bu aşamada beklentilerin aksine daha düşük cezaların olabileceği bir maddeden soruşturmanın yürütüldüğünü söyleyebilirim." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.