1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rusya Afrin'den çekildi, ÖSO milisleri sıfır noktasında!
Rusya Afrin'den çekildi, ÖSO milisleri sıfır noktasında!

Rusya Afrin'den çekildi, ÖSO milisleri sıfır noktasında!

Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rusya ziyareti sonraso Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den, Afrin harekatının yapılacağı açıklaması geldi. Bugün ise ÖSO mensupları sınırın sıfır noktasına konuşlandırıldı.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarında oluşan güçler, otobüslerle Suriye tarafına taşındı. Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçen yaklaşık 20 otobüs, Azez tarafına ilerledi. Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rusya ziyareti sonrası Rus güçlerinin Afrin'deki olasu çatışma bölgelerinden çekilmeyi kabul ettiği belirtiliyor. CNN Türk canlı yayınına bağlanan DHA Muhabiri Kenan Şener, ÖSO mensuplarının Türkiye'den sivil plakalı otobüslerle Suriye tarafına taşındığını söyledi.

A haber canlı yayınına katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de, ''Afrin harekatı yapılacak. Harekat için şartları olgunlaştırıyoruz. Afrin'de tüm terör hatları ortadan kaldırılacak.  Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye'nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok.'' dedi.

Canikli'nin açıklamaları şu şekilde:

 "Bu harekat yapılacak"

 Muhtemel kayıplarımızın da en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz. Türkiye'ye yönelik tehdit seviyesi her geçen gün yükseliyor. "Bu operasyon gerçekleştirilecek, yapılacak, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye'nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok. Temel hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması. PYD'ye en büyük silah desteğini ABD sağlıyor.

 Suriye'de yapılan bütün ülkelerin orayla ilgili politikaları vardır. Bir şekilde oradaki grupları da etkileyebilecekleri yönde, onları da kolaylaştırıcı adımlar atmaya çalışıyorlar.

 Suriye'nin "Türk savaş uçaklarını düşürürüz" açıklamasına karşılık olarak "Rejimin bu sözü hayata geçirme kapasitesi sınırlı. Rusya'nın rejime büyük destek verdiklerini biliyoruz. Rejimin kendi başına söylemleri hayata geçirme kapasitesinin sınırlı olduğunu biliyoruz. Bu hamleyi sadece rejimin bir düşüncesi olarak görmemek gerekiyor. Bunlar mücadele masasında konuşulması gereken konular. O kadar kaygan bir zemin söz konusu ki.

"YPG'nin elindeki silahları biliyoruz"

 "Hepsinin bilgileri bizde var. YPG'nin sahip olduğu tüm sistemleri biliyoruz. Onların aşağı yukarı büyük bölümünün nerede tutulduğunu da biliyoruz. Şu anda yapılan atışlar söz konusu. Misilleme çerçevesinde bunlar gerçekleştiriliyor. Bu yapılırken bütün bunlar dikkate alınıyor.

 25-30 bin kişiyi donatacak kadar silah ve mühimmat verdiler."

"ABD'nin anti tank füzelerine karşılık silahlarımız var"

"Anti tank füzeleri var ellerinde ama bizim de onlara karşı silah sistemi geliştirdiğimizi söyleyeyim. Elektronik olanlar dahil olmak üzere her türlü imkanımız var. O saldırı sistemlerini bertaraf edecek, bloke edecek, hem silah olarak hem elektronik olarak bizim ürünlerimiz var. Uçaklarımıza monte vaziyette.

Biz şu anda bilinen en gelişmiş anti tank füze mühimmatına karşı koyacak sistemi çok yeni geliştirmiş bulunmaktayız."

 ABD'nin açıklamalarına yanıt verdi

"Boş ve anlamsız bir değerlendirme. Bir defa DEAŞ bitti. Aslında şu ifade bile DEAŞ'ın, Amerika tarafından özellikle Suriye'de, belli bölgelerde nüfuzunu oluşturması, kurması, orada hakim olmak için araç olarak kullandığının bir yansıması. 'En büyük tehdit DEAŞ'tır, dolayısıyla herkes DEAŞ'e yönelik olarak bütün politikalarını belirlemeli, ona göre hareket etmeli' gibi bir yaklaşım bugün itibarıyla son derece anlamsız, içi boş bir sözdür, açıklamadır. DEAŞ tehdidinin bittiği resmi olarak ilan edildi zaten. DEAŞ tehdidi artık hem Suriye'de hem Irak'ta ortadan kaldırılmıştır. Bu gerçek ortadayken halen 'DEAŞ'a karşı odaklansın' gibi açıklama gerçekten çok anlamsız bir açıklama. Bunlar günlük taktiksel açıklamalarda ibaret."

 Harekat ne zaman olacak?

"Bu harekatın ne zaman, hangi koldan yapılacağına ilişkin değerlendirme burada olmaz. Bizim söylediğimiz şudur, bu harekat yapılacak. Terör örgütleri oradan temizlenecek. Bugün olabilir, yarın olabilir, akşam olabilir. Afrin merkezdeki harekat uzun sürebilir ama terör örgütü orada çabuk çözülecek."

" Operasyon fiili olarak başladı"

 Murat Akgün'ün Afrin operasyonu başladı mı? şeklindeki soruya Bakan Canikli, "Fiili olarak operasyon başladı." şeklinde cevap verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.