1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Peygamberin sünnetini uygulayan İspanyol kasabasında hiç vaka görülmedi
Peygamberin sünnetini uygulayan İspanyol kasabasında hiç vaka görülmedi

Peygamberin sünnetini uygulayan İspanyol kasabasında hiç vaka görülmedi

Koronavirüs salgınının İspanya’da baş göstermesinden bu yana getirilen karantina uygulaması, kasabaya virüsün girmesini engelledi. Üç hafta içinde İspanya salgının Avrupa'daki merkezi haline gelirken, kasaba sakinleri kendilerini korumayı başardı.

A+A-

Salgının İspanya’da baş göstermesinden bu yana küçük kasabada getirilen karantina uygulaması, kasabaya virüsün girmesini engelledi. Kasabada, Peygamber Efendimiz Muhammed'in (sav) veba/salgın hastalıklar ile ilgili ortaya koyduğu emredici kuralların hayata geçirilmesi ile şuana kadar tek bir vaka görülmedi.

"Bir yerde vebâ olduğunu işittiğinizde oraya girmeyiniz. Bir yerde vebâ ortaya çıkar, siz de orada bulunursanız, hastalıktan kaçarak oradan dışarı çıkmayınız" (Buhârî, Tıb 30; Müslim, Selâm 98)

 

"Bir yerde bulaşıcı hastalık ortaya çıktığını duyduğunuz zaman oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde bulaşıcı bir hastalık ortaya çıkarsa, oradan da çıkmayınız." (Buhârî, Tıb 30; Müslim, Selâm 100)

 

“Tâun hastalığı, Allah Teâlâ’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı. Allah onu mü’minler için rahmet kıldı. Bu sebeple tâuna yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikâmete devam eder ve başına ancak Allah ne takdir etmişse onun geleceğini bilirse, kendisine şehit sevabı verilir.” (Buhârî, Tıb 31; Ayrıca bk. Buhârî, Enbiyâ 54; Kader 15; Müslim, Selâm 92-95)

Avrupa'daki en fazla yeni tip Koronavirüs vakasının bulunduğu İspanya'da, Sevilla ile Cebelitarık arasında kalan Zahara de la Sierra kasabası şu ana kadar ülkede Koronavirüs'ün bulaşmadığı tek bölge olarak mücadelesini sürdürüyor.

İslam medeniyetini Avrupa'ya taşıyan Endülüs'e bağlı bir şehir

3 haftadır karantina altında bulunan ve 126 binden fazla ile Avrupa’daki en fazla Koronavirüs vakasının bulunduğu İspanya’da Kovid-19’a rastlanmayan tek bölge Zahara de la Sierra kasabası. Sevilla ile Cebelitarık arasında kalan küçük Endülüs kasabası, Orta Çağdan kalma mekânlarıyla turistik olarak bilinen bir yer. Ancak salgının İspanya’da baş göstermesinden bu yana getirilen karantina uygulaması, kasabaya virüsün girmesini engelledi.

İspanya hükümeti 14 Mart’ta ülkeyi karantina altına alırken, temel ihtiyaçlar dışında vatandaşların evde kalmasını isteyen Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, kasabanın 5 girişinden 4’ünü kapatarak turistlerin kasabaya girişini engelledi. Belediye Başkan Galvan, “Güvenlik nedeniyle almaktan çekinmediğimiz bir karardı. Polis ve sivil muhafızların yardımıyla uyguladık” dedi. Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, 1 polis tarafından korunan kasabanın kalan tek giriş noktasına gelen her aracı çamaşır suyu ve dezenfektanlarla da yıkattığını belirtti.

Ayrıca 3 günde bir sabah erken saatlerinde 10 kişilik bir grup kasaba sokaklarını dezenfekte ediyor. Yerel bir işletme, bölge sakinlerinin dışarı çıkmaması için yiyecek ve tıbbi malzeme gibi diğer ürünlerin teslimi için 2 görevli çalıştırıyor.

Kasaba ayrıca, yerel işletmeler ve serbest meslek sahiplerinin elektrik, su ve vergilerini karşılamak için olağanüstü (OHAL) fonunu kullanıyor.

Öte yandan İtalya’dan sonra en yüksek ölüm oranının kaydedildiği İspanya’da Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 744 olarak açıklandı. Vaka sayısının artış hızı ise İtalya'yı geçmiş durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler