1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-DOĞA

  3. Pandemi önlemleri sonrası Trakya'daki ölümcül kirlilikte büyük değişim
Pandemi önlemleri sonrası Trakya'daki ölümcül kirlilikte büyük değişim

Pandemi önlemleri sonrası Trakya'daki ölümcül kirlilikte büyük değişim

Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında fabrikaların üretime ara vermesi ve insanların evlerine çekilmesiyle önemli sanayi bölgelerinden Trakya’da hava kirliliğinde yüzde 70’lere varan azalma görüldü.

A+A-

Koronavirüsü salgını tedbirleri kapsamında fabrikaların ve sanayi tesislerinin üretime ara vermesi ve insanların evlerine çekilmesiyle önemli sanayi bölgelerinden Trakya’da hava kirliliğinde yüzde 70’lere varan azalma görüldü.

Trakya’nın önemli akarsuları olan ve ölümcül risk taşıyan Ergene Nehri ile kollarından Çorlu Deresi, Lüleburgaz Deresi’nde kirlilikte gözle görülür azalma oldu. Trakya’nın suyundan sonra havasının da corona virüsü tedbirleri kapsamında ciddi oranda temizlenme oldu.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, kirliliğiyle gündemdeki Ergene Havzası’na atık suyun yüzde 54 azaldığını belirterek, “Şimdi virüsle mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde bizim bölgemizde bulunan 4 Organize Sanayi Bölgesi temelinde konuştuğumuz zaman bu dereye günlük 200 bin metreküp atık su kirli su deşarj ediliyorken 11 Mart öncesi, 11 Mart sonrası günümüze kadar olan süreçte bu deşarj miktarı 90 bin metreküpe kadar düşmüş durumda. Yani yüzde 54 azalma söz konusu. Bu dereleri kirleten endüstriyel atık su miktarında yüzde 54 azalma var. Bu başlı başına bu derelerinin kirliliğini azaltmış oluyor” dedi.

Hava kirliliği neredeyse tamamen son erdi

Trakya’nın önemli sanayi bölgelerinden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tecer, yaptıkları araştırmada fabrikaların daha yoğun olduğu Edirne, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çerkezköy, Kapaklı, Muratlı’da hava kirliliğinde yüzde 70’lere varan azalmalar meydana geldiğini söyledi.

Tecer, kritik değişikliklere dair şu bilgileri verdi;

* Bizim son zamanlarda yaptığımız çalışmalarda Ergene bölgesindeki 7 kent merkezinde Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çerkezköy, Kapaklı’nın da aralarında bulunduğu kent merkezlerindeki hava kalitesi ölçüm sonuçlarına baktığımız zaman bu konuda da ciddi bir azalma var.

*Yüzde 54 oranında ortalama olarak Ergene Havzası’nda trafikten kaynaklı azot oksitlerin, kirleticilerin azaldığını görüyoruz.  Bu da hava kalitesinin arttığını işaret ediyor.

* Bu bölgelerde bazı kent merkezlerinde yüzde 70’e varan azalma var. Bu, şu demek; insan kaynaklı hava kirleticilerin Ergene üzerinde yüzde 53 oranın da bir azalma meydana geldiğini hava kalitesinin iyileştiğini gösteriyor. Bu anlamda da hem su kaynakları hem hava kalitesi corona virüsü kapsamında verilen mücadelede sürecinde kalitesi artmış durumda.

* Aslında doğa bize şöyle bir mesaj veriyor; virüsten sonra biz şöyle bir mesajı almalıyız. Ey insanoğlu, bakın siz virüs öncesindeki üretim, tüketim biçiminize dönmezseniz onu terk ederseniz, sürdürülebilir bir kalkınma modeline geçerseniz ben kendimi yenileyebilirim.

* Su, toprak olarak hava kalitesi olarak daha ile ve sağlıklı günlere kavuşabiliyorum. Siz de benimle sürdürdüğünüz yaşam biçimini bana hakim olma mücadelesi değil, benimle birlikte bunu yaşama mücadelesine dönüştüren ve daha sağlıklı günlerde birlikte yaşayalım mesajı veriyor. Bu mesajı da insanoğlu olarak almamız gerekiyor, diye düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler