1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mavi Marmara sorumlusu, dışişleri bakanı oldu
Mavi Marmara sorumlusu, dışişleri bakanı oldu

Mavi Marmara sorumlusu, dışişleri bakanı oldu

Mavi Marmara saldırısını yöneten, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, İsrail Dışişleri Bakanı olarak atandı.

A+A-

İsrail’de 2018 yılında başlayan ve 3 kez erken seçime gidilmesine neden olan hükümet krizi geçtiğimiz gün nihayete ulaşmış ve uzlaşıyla hükümet kurulmuştu. 

Koalisyon liderleri Benyamin Netanyahu ile Benny Gantz’ın anlaşmasıyla aylar sonra kurulabilen koalisyon hükümeti hemen göreve başladı.

Koalisyonun ortağı Mavi-Beyaz ittifakının iki numaralı ismi olan Gabi Ashkenazi de kabineye dışişleri bakanı olarak girdi.

Yakın geçmişten tanıdık bir isim: Gabi Ashkenazi

Dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı olan Ashkenazi, Mavi Marmara saldırısını yönetmişti. Mavi Marmara davası olarak bilinen dava kapsamında Türkiye’de yargılanmış, hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

İsrail askerleri, 31 Mayıs 2010 günü, abluka altındaki Gazze şeridine insani yardım ulaştırmak isteyen Mavi Marmara isimli gemiye saldırdı.

İsrail askerlerinin saldırısında Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yıldız, Furkan Doğan ve Cengiz Akyüz adlı gönüllüler hayatını kaybetti, Uğur Süleyman Söylemez ise 4 yıl süren yaşam mücadelesinin ardından vefat etti.

Saldırıyı yöneten ve Mavi Marmara ele geçirildikten sonra gemide incelemeler yapan isim Gabi Ashkenazi’ydi.

2012 yılında, Ashkenazi ile birlikte dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Elizer Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishai Levi ve İstihbarat Başkanı Amos Yadlin hakkında Türkiye’de dava açıldı.

Türkiye, hakkında yakalama kararı çıkarttı

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davada mahkeme sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarttı ve kırmızı bülten çıkarılması için girişimde bulunulmasına karar verdi. 

Ancak dava sonuçlanmadan Türkiye ile İsrail arasında davanın düşürülmesine ilişkin bir anlaşma yapıldı.

28 Haziran 2016’da Kudüs’te imzalanan anlaşmayla İsrail hükümetinin tazminat olarak 20 milyon dolar ödeme yapacağı, İsrail’in Mavi Marmara hadisesiyle ilgili doğrudan veya dolaylı cezai talebe ilişkin sorumluluktan muaf tutulacağı garanti altına alındı.

Anlaşma metnini Türkiye adına dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail adına ise mevkidaşı Dore Gold imzaladı.

Anlaşma imzalandıktan 1 ay sonra dava düşürüldü

1 ay sonra yapılan Mavi Marmara duruşmasında ise mahkeme heyeti davanın düşürülmesine ve yakalama kararının iptal edilmesine yönelik karar verdi.

Mavi Marmara avukatlarından Gülden Sönmez, “Biz gemide tutulurken Mavi Marmara gemisine de bizzat binmiş ve  şehitlerimizin kanına basarak dolaşmıştır. Katliamın baş sorumlularındandır” dedi ve Ashkenazi’nin Mavi Marmara dışında da birçok katliamda komutanlık yapan bir isim olduğunu söyledi.

“İsrail’den çıkamaz hale gelmişlerdi. Davanın düşmesiyle rahatladılar.”

Ashkenazi ve diğer sorumluların, haklarındaki adli süreçler ve mahkeme kararlarıyla İsrail’den çıkamaz hale geldiklerine ve birçok ülkede söz konusu isimler hakkında yakalama kararı verildiğine değinen Sönmez, Türkiye’deki davanın düşürülmesiyle bu isimlerin rahatladığını belirtti.

Sönmez, İsrail’in Ashkenazi'yi bakan yapma adımına karşılık Türkiye’nin anlaşmayı feshetmesi gerektiğini belirtti.

Askhenazi hakkında Türkiye’nin dışında İspanya, Güney Afrika ve İngiltere’de de davalar açılmıştı.

Bakan olduktan sonra ilk açıklama

Gabi Ashkenazi, göreve geldikten sonra ilk açıklamasında, bölgede krize neden olan, ABD Başkanı Donald Trump’un tek taraflı “Ortadoğu barış planına" değindi.

İsrail’de yayın yapan Haaretz’in haberine göre, Ashkenazi bakanlığının ilk gününde Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleri ve Ürdün Vadisi’nin ilhakına onay veren planla ilgili ABD ile koordineli şekilde çalışacaklarını söyledi.
 
Ashkenazi açıklamasında, “Ortadoğu barış planı İsrail’in gelecek on yıllarını şekillendirmek için tarihi bir fırsat” dedi.

 

Kaynak: İndependent Turkish

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.