1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mavi Marmara avukatları ve mağdur aileleri İsrail ile Türkiye arasında imzalanması beklenen anlaşmayla davaların düşmemesini ve ambargo kalkmadan anlaşmanın imzalanmamasını istiyor.
Mavi Marmara avukatları ve mağdur aileleri İsrail ile Türkiye arasında imzalanması beklenen anlaşmayla davaların düşmemesini ve ambargo kalkmadan anlaşmanın imzalanmamasını istiyor.

Mavi Marmara avukatları ve mağdur aileleri İsrail ile Türkiye arasında imzalanması beklenen anlaşmayla davaların düşmemesini ve ambargo kalkmadan anlaşmanın imzalanmamasını istiyor.

İsrail ile Türkiye arasında Mavi Marmara saldırısının ardından yaşanan krizi yumuşatacak anlaşmanın yakında imzalanması bekleniyor. 26 Mayıs Pazartesi İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görülecek altıncı duruşma öncesi Mavi Marmara mağdurlarının avukatları ve

A+A-

Avukatların ve ailelerin ortak endişesi yapılacak anlaşma sonucu Türkiye’de Mavi Marmara saldırısı sorumlularına yönelik açılan davanın düşme olasılığıydı.

Avukat Gülden Sönmez, Mavi Marmara mağdurlarının davalarının hiçbir şekilde pazarlık konusu edilemeyeceğini, davalarından vazgeçmeyeceklerini, ablukanın kalkması ve suçluların cezalandırılması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Mavi Marmara avukatlarından Uğur Yıldırım okuduğu basın açıklamasında iki ülke arasında imzalanacak anlaşma sonucu Türkiye’de açılan davalar kamu davası olduğundan, mahkemece bir hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamayacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında Mavi Marmara saldırısında sorumluluğu bulunan ve Türkiye’de yargılanan komutanlarla ilgili özel af çıkarılması gibi bir olasılığın ise Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçeceğini ifade etti.

Toplantıda Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ise devam eden yargıya uluslararası sözleşme ile yapılacak bir müdahalenin bu ülkenin egemenlik hakkına müdahale olacağını ifade etti. Failleri bilinen bir davada hala bu faillerin yakalanamamasının da devlet nezdinde zafiyet olduğunu kaydetti.

Abluka kalkmadan anlaşma kabul edilemez

Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin aileleri adına açıklama yapan İbrahim Bilgen’in oğlu İsmail Bilgen, babasının gemiye binme ve Gazze’ye gitme amacının ambargonun kalkması olduğunu, kendilerinin de bunu görev edindiklerini söyledi.  Gazze’de ambargo kalkmadan anlaşmanın kabul edilemeyeceğini ifade eden Bilgen, “Bu davalar öldürmeye alışmış bir katilin yargılanmasıdır. Şu ana kadar İsrail işlediği hiçbir suçtan dolayı ceza almadı. BM’nin aldığı kararlara rağmen İsrail’in işgal ve öldürmeye devam etmesini kırmak için bu davalara devam etmemiz gerekiyor. Bizler dik durursak İsrail geri adım atmak zorunda kalacaktır” dedi.

Mavi Marmara’da hayatını kaybeden Cengiz Akyüz’ün babası da ambargo kalkmadan tazminat istemediklerini dile getirdi.

Mavi Marmara saldırısı ile ilgili Türkiye'nin dışında İspanya, Güney Afrika, Belçika gibi ülkelerde ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yürütülen soruşturmalar bulunuyor. Türkiye'de açılan kamu davasının altıncı duruşması ise 26 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırması sonucu biri ABD vatandaşı 9 Türk hayatını aybetmiş, 54 kişi de yaralanmıştı. Ağır yaralanan Uğur Süleyman Söylemez ise hala komada.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.