1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kendini ömür boyu diktatör seçtirdi
Kendini ömür boyu diktatör seçtirdi

Kendini ömür boyu diktatör seçtirdi

SSCB devşirmesi Tacik diktatör 28 yıl önce gayri meşru bir şekilde ele geçirdiği koltuğunu sağlanlaştırmak için referanduma gitti.

A+A-

Tacikistan halkının ezici çoğunluğu, oy kullanarak otoriter devlet başkanlarının ülkeyi yönetmesine süresiz izin verdi.

Pazar günü yapılan referandumda oy kullanan 4 milyon seçmenin yüzde 94,5'i başkanlık dönemi sınırlarının kaldırılmasını da içeren anayasa değişikliklerini onayladı.

Eski Sovyet cumhuriyetini, SSCB'nin çöküşünden bu yana Kasım 1992'den bu yana İmam Ali Rahman (63) yönetiyor.

Devlet başkanlığındaki dönem sınırlamasının kaldırılması, yalnızca geçen sene parlamento tarafından "Ulusun Lideri" sıfatı verilen Rahman için geçerli olacak.

Tacikistan devlet başkanlığına adaylık için gereken asgari yaş da 30'a indirildi. Böylelikle Rahman'ın 29 yaşındaki oğlunun 2020 seçimlerinde adaylığının önü açılmış oldu.

Sadece "evet" ve "hayır" seçenekleri bulunan referandum pusulaları, seçmenin her anayasa değişikliği için ayrı görüş belirtmesi imkanını ortadan kaldırmıştı.

Güce tapan halk, güçlü olduğu sürece otoriteyi kutsuyor

Eski SSCB ülkelerinin en yoksulu olan Tacikistan'da nüfusun çoğunluğu Sünni Müslüman olmasına karşın "inanca dayanan" siyasi parti yasak olduğu gibi herhangi İslami faaliyet için bir araya gelmek dahi yasak.

İslam sadece kağıt üzerinde bir ibare! En basit dini semboller yasak! 

AFP'ye konuşan Nazır Sayidzoda isimli bir seçmen, "Rahman bize barış getirdi, savaşı sonlandırdı. Gücü olduğu müddetçe ülkeyi yönetmeli" dedi.

Tacikistan hükümeti son yıllarda genç erkekleri sakallarını kesmeye, kadınları da başörtülerini çıkarmaya zorladığı için insan hakları savunucularınca eleştiriliyor.

Otokrat Rahman 28 yıllık görev süresi boyunca dini özgürlükleri, medeni normları ve siyasi çoğulculuğu gözardı etmekle suçlanıyor.

Kasım 2012'de Tacikistan'da Rahman rejimine muhalif olanların "çamur ve iftiralarını" önlemek gerekçesiyle Facebook yasaklanmıştı.

Başkan Rahman, 20 bin Tacik'in yaşamını yitirdiği kanlı iç savaş döneminde iktidara gelmişti.

1999 ve 2003'te gerçekleştirilen önceki anayasa değişikliği referandumlarında da Rahman'ın iktidar süresinin uzatılmasına odaklanılmıştı.

 

Kaynak: The Indepentent

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.