1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail, 'potansiyel faydasını' az bulduğu vatandaşlarını ölüme terk edecek
İsrail, 'potansiyel faydasını' az bulduğu vatandaşlarını ölüme terk edecek

İsrail, 'potansiyel faydasını' az bulduğu vatandaşlarını ölüme terk edecek

İsrail Sağlık Bakanlığının, Covid-19'un yayılması durumunda "engelliler ile ağır kronik hastalığı bulunanların solunum cihazlarından en son faydalandırılacak kişiler olacağı" yönündeki kararlarını içeren belgesi tartışmalara yol açtı.

A+A-

İsrail'de yayın yapan Kanal 13 Televizyonu, yeni tip koronavirüs Covid-19 hastalarının solunum cihazına bağlanması gerektiği durumlarda kimlere öncelik verileceğiyle ilgili Sağlık Bakanlığına ait belgeyi yayımladı.

Söz konusu belgede, kendi ihtiyaçlarını tek başlarına gideremeyecek düzeyde bedensel ve zihinsel engelliler, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek hastaları ve sinir sisteminde bozukluk olanlar, psikolojik travma geçirenler, tedavisi olmayan hastalığı bulunan veya bunamadan muzdarip olanlar, ölüm döşeğindekiler ile Covid-19'dan kurtulma şansı yüzde 20'den az olanların solunum cihazından en son faydalandırılacağı belirtildi.

Buna karşın, bu cihazlardan öncelikli olarak faydalandırılacak kişiler, "enfekte olmadan önce hayati organları tam kapasite çalışanlar, engelli yüzdesi düşük olanlar, hafif hastalıkları veya sadece bir organında rahatsızlığı bulunanlar ve virüsten kurtulma olasılığı yüzde 80'den fazla olanlar" şeklinde sıralandı.

"Sağlık Bakanlığının belgesi engellilere yönelik ayrımcılık içeriyor"

Kanalın haberinde, Adalet Bakanlığına bağlı, Engelliler İçin Eşit Haklar Komisyonu, Sağlık Bakanlığı'nın belgesinin engellilere yönelik 'ciddi ayrımcılık' içerdiğini ifade etti. 

Belgenin İsrail'i, engelli bireyler için eşitlik ilkesiyle alakalı her konuda gerilettiğine dikkati çeken komisyon, söz konusu belgenin, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2006'da kabul ettiği, Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'ye ve Engelli Bireyler İçin Eşitlik Kanunu'na aykırı olduğunu bildirdi. 

Engelli derneklerinden Sağlık Bakanlığı'na tepki

İsrail'deki engelli dernekleri ise konuyla ilgili yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığının kararında acilen değişiklik yapılmasını istedi.

Açıklamada, "Hükümet, devlet hazinesine para getirme kıstaslarını taşımayanları gözden çıkarıyor. Hayatı boyunca İsrail'e hizmet etmiş ve engelli hale gelmiş kişilerin marjinalleştirilmesi ve ikinci derece vatandaş muamelesi görmesi mümkün değil." ifadesi kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.