1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-DOĞA

  3. Her dinlenme tesisinde gördüğünüz kitap hakkında bilinmeyenler
Her dinlenme tesisinde gördüğünüz kitap hakkında bilinmeyenler

Her dinlenme tesisinde gördüğünüz kitap hakkında bilinmeyenler

“İngiliz Casusu’nun İtirafları” kitabının, Şii Ayetullah el-Uzma Muhammed Şirazi tarafından 'uydurulduğu' açıklandı. Kitap ülkemizde, mescid ve camii kütüphanelerinden dinlenme tesislerine kadar bir çok yere ücretsiz bırakılıyor.

A+A-

Geçmişte radikal Rafizi/Şii ekolü Şirazilerin mensubu olup sonrasında Şiiliğe, özellikle de Şiilikteki İmamet inancına köklü eleştiriler yönelten Ahmed el Katib, meşhur “İngiliz Casusu’nun İtirafları” kitabının hocası Şii mercii Ayetullah el-Uzma Muhammed Şirazi tarafından "uydurulduğunu" açıkladı.

Yazarın dini/ideolojik bakış açısı ile kurguladığı kitapın ana temasında Peygamberimiz Muhammed'in (sav) örnekliğinde sahabe ve selef imamları tarafından bizlere aktarılan din anlayışı hedef alındığı bilinen bir gerçektir.

Radikal Şii hareketi Şirazilerin önde gelen mensuplarından bir Iraklı Şii iken, 1980’li yılların sonundan itibaren tamamen değişerek Şiiliği eleştiren çalışmalara başlayan yazar Ahmed el-Katib, Türkiye’de de “İngiliz Casusu’nun İtirafları” ismiyle yayınlanan ve özellikle sokaklarda, bedava dağıtımlarla tanınıp oldukça yayılan, ilk yayınlandığı dil olan Arapça’daki ismiyle “Mister Hempher’ın Anıları” kitabını "Geçmişteki hocası, radikal Şii Şirazi ekolünün öncüsü Şii taklid mercii Ayetullah el-Uzma Muhammed Şirazi’nin (1928-2001) uydurduğunu" duyurdu.  

Ahmed el Katib ilgili konuşmada bu hatırata dair hiçbir kanıtın olmamasından zaten uydurma olduğunun anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Ed-Dirasatu-d Diniyye (Dini Araştırmalar) isimli Twitter hesabı bu konuşma ile ilgili şu yorumda bulundu:

“Şii mercii Muhammed Hüseyni Şirazi’nin talebesi Ahmed el-Katib 1998’de Londra’daki görüşmemizde Hempher’in Hatıraları’nı şeyhi Şirazi’nin uydurduğunu, bu konuda şeyhi ile aralarında geçen konuşmayı anlatmıştı. Bu konuşmayı bazı arkadaşlarıma da aktarmıştım. Onlardan bu bilgiyi eserlerinde kullananlar oldu.”

Şirazi ekolü ve Muhammed Şirazi

İran kökenli ve asılları İran’ın Şiraz şehrine dayanan, Irak’ta Araplaşmış bir aileden gelen Şii molla Muhammed Şirazi, babasının ölümüyle onun yerini devralıp 1961’de Şii taklid mercii / Ayetullah el-Uzma oldu.

Kerbela’da Necef’e rakip havza kurmaya girişmesi Necef’teki Şii mollaların düşmanlığını çektiğinden baskılar üzerine 1971’de Irak’tan ayrılıp önce Lübnan’a, sonra Kuveyt’e yerleşti.

Bu dönemde zengin Körfez Şiilerini örgütleyerek edindiği bağışlarla Arap ve Batı ülkelerindeki Şiiler arasında geniş bir örgütlenmeye gitti. İran Devrimi’nin hemen ardından 1979’a yerleşen Muhammed Şirazi 2001’de Kum şehrinde öldü. Yerine bu ekolün başına halen Kum’da ikamet etmekte olan kardeşi Ayetullah el-Uzma Sadık Şirazi (1942-) geçti.

Selefilik ile mücadele adı altında dağıtılan kitabın yazarı Aişe'ye (r.anha) küfrediyor

Şirazi ekolü Sahabelere ve Sünnilere diğer Şii ekollere göre daha açıktan yaptıkları hakaretleri ile biliniyor. Londra’da ikamet eden ve burada yayın yapan sahibi olduğu Fedek TV’den Hazreti Aişe başta olmak üzere Sahabelere ağır hakaretlerde bulunan Yasir el-Habib (1979-) Şirazi ekolüne bağlı bulunuyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum