1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Meclise verdiği iki ayrı soru önergesi ile IŞİD’inn Türkiye’deki faaliyetleri ile Suriye’ye geçişlerine neden göz yumulduğunu sordu.
HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Meclise verdiği iki ayrı soru önergesi ile IŞİD’inn Türkiye’deki faaliyetleri ile Suriye’ye geçişlerine neden göz yumulduğunu sordu.

HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Meclise verdiği iki ayrı soru önergesi ile IŞİD’inn Türkiye’deki faaliyetleri ile Suriye’ye geçişlerine neden göz yumulduğunu sordu.

HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Meclise verdiği iki ayrı soru önergesi ile IŞİD’inn Türkiye’deki faaliyetleri ile Suriye’ye geçişlerine neden göz yumulduğunu sordu.

A+A-

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Meclise verdiği iki ayrı soru önergesi ile IŞİD’inn Türkiye’deki faaliyetleri ile Suriye’ye geçişlerine neden göz yumulduğunu sordu. Akat Ata ayrıca, Reyhanlı’da yakalandığı belirtilen 45 IŞİD üyesi hakkında hangi adli işlemlerin yapıldığını sordu.

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, geçtiğimiz günler basına yansıyan Hatay Valisi tarafından İçişleri Bakanlığı’na sunulan Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye bağlantıları ile Türk resmi makamlarının göz yummalarıyla ilgili rapora ilişkin İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na önerge verdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle sunulan soru önergelerinde, raporun, IŞİD’in Türkiye bağlantıları ve  faaliyetlerine resmi makamlar tarafından göz yumulmasına dair önemli bilgiler içerdiği belirtilerek şöyle dendi:

“İlgili raporda, yurtdışından Türkiye'ye gelen IŞİD üyelerinin Hatay'ın Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine bağlı köylerdeki sınır kaçakçıları vasıtasıyla Suriye'ye illegal giriş yaptığı belirtilmektedir. Bir başka önemli nokta ise IŞİD'in Türkiye'de yürüttüğü faaliyetlerin resmi kurumların bilgisi dahilinde olduğu, buna rağmen üyelerinin sınırdan illegal geçiş yapmasının engellenmediği gerçeğidir. Ayrıca raporda, IŞİD'in Türkiye açısından ciddi bir tehdit haline gelmeye başladığı ve yakın bir gelecekte Türkiye'yi hedef alarak eylemlerini buraya yönelteceğine dair gözlem ve uyarılar da yer almaktadır.”

İçişleri Bakanı Ala’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu sorular yer aldı:

“-Bakanlığınız bünyesindeki birimler hangi tarihten bu yana IŞİD üyelerinin Türkiye içindeki faaliyetlerinden haberdardır?

-Raporda “Reyhanlı'da 45 IŞİD mensubunun yakalandığı” şeklinde aktarılan olayda yakalanan IŞİD üyeleriyle ilgili hangi adli işlemler yürütülmüştür?

-Suriye'de halklara uyguladıkları vahşetle bilinen ve çete tipi bir oluşum olan IŞİD üyelerinin faaliyetlerinden haberdar olunduğu halde Türkiye sınırından illegal geçiş yapmalarının engellenmemesinin sebebi nedir?

-Bugüne kadar yurtdışından Türkiye'ye gelerek yasadışı yollarla Suriye'ye geçtiği tespit edilen kaç IŞİD üyesi vardır?

-Bugüne kadar IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısı kaçtır? Bunlardan kaç tanesi serbest bırakılmıştır?

-Bakanlığınız, hiçbir engellemeyle karşılaşmadan Türkiye'den Suriye'ye geçerek faaliyetler yürüten IŞİD ve diğer örgütlerin Türkiye üzerinden illegal geçiş yapmasını önlemek için bir girişimde bulunacak mıdır?

-Raporda geçen “IŞİD eylemlerinin seyrinin Türkiye'ye yöneleceğinin muhtemel olduğu” tespiti göz önünde bulundurulduğunda, Bakanlığınız konuyla ilgili hangi önlemleri almayı planlamaktadır?”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan ise Reyhanlı’da yakalandığı belirtilen 45 IŞİD mensubu hakkında hangi adli işlemlerin yürütüldüğü, bugüne kadar kaç IŞİD üyesinin gözaltına alındığı, bunlardan kaçının serbest bırakıldığı sorularına yanıt vermesi istendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.