1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP den hükümete "süreç" göndermesi
HDP den hükümete "süreç" göndermesi

HDP den hükümete "süreç" göndermesi

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, AKP’nin seçimleri bahane ederek Kürt sorununda çözüm süreci için adım atmadığını söyledi. İktidarın somut adımlar atması gerektiğini belirtti.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin grup toplantısında konuştu. Tuncel, iktidarın Kürt sorununda çözüm süreci için gerekli adımları atmadığını söyledi:

"Bir yandan çözüm süreci devam ediyor, diğer yandan da hükümet bölgede karakollar yapıyor. Terörle Mücadele Kanunu olduğu gibi duruyor. Güvenlik barajı yapılıyor. Hatip Dicle hâlâ cezaevinde. Hasta tutuklular hâlâ içeride. Bir sözüyle her işi yapılan Erdoğan hasta tutuklular için çalışma yapsaydı sonuç alınmaz mıydı?"

İki bin civarında korucu kadrosu açıldığını belirten Tuncel, “Eğer çözümden söz ediyorsanız koruculuğu lağvedeceksiniz. Bu hükümet durmadan çözüm sürecinden söz ediyor ama Kürtlerin karnı lafa doymuştur. Barış için adım atacak mısın, atmayacak mısın? Yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri derken hiçbir şey yapılmıyor. Artık yağma yok. Çözüm için yüzleşmek gerekir. 90 yıldır bu ülkede yaşanan inkâr ve imha siyasetinin aşılması için ne yapıldı? Hakikatleri Araştırma Komisyonu neden kurulmadı?” dedi.

Feyzioğlu’na ve Başbakan’a eleştiri

Tuncel, Danıştay töreninde gerginlik yaşayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu eleştirdi.

Feyzioğlu’nun konuşmasında Kürt sorununa yeterince yer vermediğini belirten Tuncel, “Kürt sorunu konusunda KCK dışında bir kelime kullanmadı. Başbakan’ın tek kişilik teatral gösterisini de izledik. Bu olay devlet krizi yaşandığını ve bunun aşılamadığını gösteriyor.” diye konuştu.

‘Muhalefet de barışa engel’

Tuncel, Başbakan Erdoğan’ın yargı mensuplarına yönelik “Cüppelerini çıkarıp siyasete girsinler” ifadesini de eleştirerek “Cüppesini çıkarıp gelmiş olanları ne kadar kale alıyorsun? Sayın Başbakan, sadece siyasetçilere bırakırsak bu işi, vay bu ülkenin haline. Yedi yıldır bu parlamentodayız, bir kere barış için toplanılmadı. Muhalefet partileri de barışın önünde engeldir. Siyaseti toplum yapar. Siyasetin yeri sokaktır.” dedi.

Magna Carta hatırlatması

Tuncel, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması halinde yasalarda belirtilen tüm yetkileri kullanacağını söylemesini de eleştirdi. 1215 yılında İngiltere’de imzalanan ve kralın yetkilerini sınırlamasıyla günümüz demokrasisinin temel yapıtaşlarından biri olarak görülen Magna Carta bildirgesini hatırlatan Tuncel, “Başbakan her şey olmak istiyor. Başbakan’a Magna Carta’yı hatırlatalım. Yetkilerinizi genişletmeyin, daraltın. Halkla paylaşın.” ifadesini kullandı.

"AKP, El Kaide ve IŞİD’i destekliyor"

Hafta sonunda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla düzenlenen ‘Demokratik İslam Kongresi hakkında da konuşan Tuncel dini belli kalıplardan çıkarmak istediklerini söyledi. Tuncel “Dini, katliamlarla bağdaştıran zihniyet Türkiye’de de işliyor. AKP hükümeti El Kaide ve IŞİD’e direk destek veriyor. Devletin kendi kurumları da bunların ne halde olduğunu görüyor. Dini ulus devletçi kalıplara sığdırmak, İslam inancının evrenselliğini ortadan kaldırıyor.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.