1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görgü tanığı sanıkları teşhis etti
Görgü tanığı sanıkları teşhis etti

Görgü tanığı sanıkları teşhis etti

Gezi Parkı olayları sırasında Korkmaz davasının ikinci duruşması Kayseri'de görülüyor.

A+A-

Güvenlik gerekçesiyle Kayseri'ye alınan ve ilk duruşması Eski Adliye binasında yapılan davanın ikinci duruşması Yeni Adliye binasında görülüyor. Yeni Adliye binasının zemin katındaki konferans salonu dava için duruşma salonuna dönüştürüldü.

Duruşmaya tutuklu sanıklar polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammed Vatanseven, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz sanık polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları katıldı.

250 kişilik duruşma salonu tamamen dolarken, bazı avukatlar duruşmayı ayakta takip ediyor. Ramazan Koyuncu’nun avukatı ise davadan çekildi.

Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi salona alkışlar arasında girdi.

Görgü tanığı teşhis etti

 

Tanık Semih Berkay Yapıcı, 2 Haziran 2013’te Ali İsmail Korkmaz’ı polis ve yanındakilerin dövdüğünü gördüğünü söyleyerek olay anını anlattı. Tanık ifadesini Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, kız kardeşleri Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk’la ağabeyi Gürkan Korkmaz gözyaşları içinde dinledi.

Görgü tanığı Semih Berkay Yapıcı, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sırada olay yerinin yakınlarında olduğunu şöyle ifade etti:

"2 Haziran akşamı arkadaşımız Şeyma ile buluştuk. Espark önündeki gösterilere bakmaya gittik. 11.30'da Espark’tan ertesi günü pazartesi ve mesai günü olduğu için ayrıldık. Yunus Emre caddesine çıkan yollardan gittik. Arkadaşım Şeyma’yı evine bıraktım, orada oturuyordu. Onu bıraktıktan sonra Yunus Emre caddesine bakan eski Şekerbank’ın orada protestocuların polisle çatışma halinde olduğunu gördüm, yaklaştım. Bir süre sonra çevik kuvvet TOMA ile barikatı yıktı, ben de kaçtım. Grupla birlikte ayrıldım. Onlarla birlikte ara sokaklarda dolaşmaya başladık. AK Parti binasını geçtikten sonra Yunus Emre caddesini kesen caddede beklemeye başladım. Eve gitmek için kendime güvenli yol aradım. Kapalı pazar hizasına yöneldim. Bir sokakta iki alkollü kişinin yalpalayarak yürüdüğünü gördüm. Arkalarından yürümeye koyuldum. Kapalı pazarı geçtikten sonra sola döndüm fırının bulunduğu kısma vardım. Önümde yaşlı bir çift de vardı. Polis ve fırın esnafının orada olduğunu gördüm. Biber gazı atılmıştı yüzüm yanmaya başladı. Yaşlı çiftle birlikte fırına girdim. Fırının içinde 2 polis vardı. Biri bıyıklıydı, diğerini pek hatırlamıyorum. Gazın etkisi geçmiştir diye düşündüm ve dışarı çıktım. Gazın etkisi tam geçmemişti. Kısa ara sokağa yönelmeye başladım, telefonla internete girmeye çalışıyordum. O sırada göstericinin yakalandığını düşündüm çünkü 'Yapmayın etmeyin' diye bağırtı duydum. Çok geçmeden iki polisin bir göstericiyi iki kolundan tutup kapalı pazar kısmına doğru götürdüğünü gördüm. Yakaladıkları kişinin yüzünde maske vardı, bacak kısımlarına vurduklarını gördüm. Kapalı pazar kısmına götürüp darp etmeye başladılar. Elinde odunla Serkan Kavak (sivil) da vardı. Polisle birlikte Serkan Kavak da vurmaya başladı. Polis bıraktıktan sonra Serkan vurmaya devam etti. Darp edilen kişi fırsatını bulup fırının oraya kaçtı. Serkan Kavak, polis ve ben de fırına yöneldim. Gaz saldırısı yeniden başladığı için evime gidemedim, orada bir süre mahsur kaldım. Sokağa giren sarışın uzun boylu bir çocuk vardı. Bu çocuk Serkan Kavak tarafından darp edildi. 'Su almaya geldim, vurmayın' diye bağırdığını duydum. Eve gitmek için hareket ettim. Orda bulunan birine 'Hangi yolu kullanabilirim?' diye sordum. Sıkıntı yok gidebilirsin dediler."

"Fırıncı çelme takıp Ali İsmail'i düşürdü"

Ali İsmail Korkmaz’a fırıncı tarafından çelme takıldığı ve düşürüldüğünü öne süren tanık Semih Berkay Yapıcı şöyle devam etti:

"Asarcıklı caddesine doğru çıkmaya başladım. Serkan Kavak’ın pasaj girişinde saklandığını gördüm. Ben çıkarken 'Sen geri kaç' dediğini duydum. Doğukan Bilir ve Ali İsmail’in sokağa girdiğini gördüm. Ali İsmail sokağa girmeden önce Hüseyin isimli bıyıklı polisle gaz maskeli başka polisin olduğunu gördüm. Sokağın başında ara sıra pusuya yatıyorlardı. Ali İsmail sokağa girdiğinde Hüseyin ve gaz maskeli polisler tarafından yakalanmaya çalıştı ama Doğukan Bilir’i darp ettiler. Ardından Ali İsmail Korkmaz’ın bana doğru koştuğunu gördüm. Ben ters istikamete koştum. Beni görüp korkmasını istemedim. Polis ve esnafın 'Tut, yakala şunu' demelerinden çekindiğim için bir kapının ardına saklandım ve izledim. Ali İsmail koşarken bizzat fırıncı esnafı tarafından yakalandı. Ali İsmail’in fırıncılar tarafından önü kesildiğinde kepenklere doğru hamle yaptı. Fırıncı tarafından çelme takıldı ve Ali İsmail orada dengesini kaybetti. Dengesini kaybedip düştükten sonra orda bulunan herkes tarafından darp edilmeye başladı. Sokağın diğer tarafından uzun boylu, kır saçlı saçları omuzlarında elinde copla gelen polis gördüm. O polis ve polis memuru Mevlüt Saldoğan tarafından dövüldüğünü gördüm. Ardından Ali İsmail tekmelerle darp edilmeye başladı. Yüzünü korumaya çalışması fayda etmedi. Kafasını taşa vurdu ve bilincini orda kaybetti. Sığındığım kısımdan Ali İsmail’in yüzünü hafızama kazıdım. Gözleri kapalıydı. Ardından ben kapıdan sığındığım kısımdan çıktım. Ali’nin yavaş yavaş kendine geldiğini gördüm. Kendisine baktım ama bir şey yapamadım. Ardından diğer polis ve esnafın bana baktığını fark ettim. Orada kalakaldım. Kendine geldiğinde Mevlüt Saldoğan tarafından yeniden darp edildiğini gördüm."

Tek tek teşhis etti

Semih Berkay Yapıcı bu ifadelerinden sonra bir süre duraksadı. Tanık sandalyeye oturtuldu ve su içti. Ali İsmail’in üçüncü kez dövüldüğünü söyleyen Semih Berkay Yapıcı şunları anlattı:

"Ali İsmail’in orada Mevlüt Saldoğan tarafından kafasına tekmeyle sert darbeler vurduğunu gördüm. Ali İsmail ani bir atakla ordan kaçtı. Sokağın ucuna gittiğinde ise sokağın ucunda pusuya yatan Hüseyin isimli polis ve gaz maskeli diğer polis tarafından tekrar darp edildi, copla bacaklarına vuruldu. Bulunduğum kısımda 'Çevirin bunu, çevirin' diye bağırdıklarını duydum. Ali İsmail üçüncü kez darp edilişinde sokağın soluna dönüp gözden kayboldu. Ben bir süre daha bekledim, sonra çevik kuvvetin sokağa girip yanılmıyorsam Serkan Kavak’a 'Başımıza iş açacaksın, sakin ol' dediklerini duydum. Sonra ordan ayrılıp eve döndüm."

Tanık Semih Berkay Yapıcı daha sonra kendisine gösterilen fotoğraflardan sanıkların hepsini tek tek teşhis etti.

Müdahillik taleplerine ret

Duruşmayı, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Veli Ağababa, Candan Yüceer, milletvekilleri Hüseyin Aygün, Sezgin Tanrıkulu, Müslim Sarı, Musa Çam, Muharrem Işık, İlhan Cihaner, Gökhan Günaydın ve Kadın Kolları MYK üyesi Düriye Taş, Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, yine Gezi Parkı eylemlerinde ölen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ile Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan da takip ediyor.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan mahkeme heyetine, "Benim oğlum da polisler tarafından katledildi. Ben de bu duruşmada müdahil olmak istiyorum" dedi. Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan ile Mersin ve Balıkesir Barosu da davaya müdahil olup yer almak istediklerini iletti. Ancak savcı, suçtan doğrudan zarar görmedikleri için katılma taleplerini reddedilmesini istedi. Mahkeme taleplerin tamamını reddetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.