1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Endonezya'da Covid-19 rakamlarının gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı
Endonezya'da Covid-19 rakamlarının gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı

Endonezya'da Covid-19 rakamlarının gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı

Hükümet görev gücü üst düzey üyesinin, 19 bin 897 şüpheli koronavirüs hastasının birçoğunun test edilemediğini söylemesi üzerine, Covid-19 rakamlarının gerçek dışı olduğu anlaşıldı.

A+A-

Reuters Ajansı'nın haberine göre, Endonezya’daki 34 ilden 16’sında yapılan veri incelemesinde ülkede 2 bin 200’den fazla kişi Covid-19 semptomları yüzünden öldü ancak bu ölümler 'koronavirüs kaynaklı' olarak kaydedilmedi.

Endonezya dünyanın en düşük test oranlarından birine sahip.

Bazı epidemiyologlar bu durumun  dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya'da, enfeksiyonların boyutunun doğru bir görüntüsünü elde etmeyi zorlaştırdığını düşünüyor.

16 ilden toplanan güncel veriler, akut koronavirüs semptomlarıyla gözetime alınan hastaların 2 bin 212’sinin öldüğünü gösteriyor. Endonezya Sağlık Bakanlığı, semptomları için başka açıklama bulunmayan hastaları sınıflandırmak için PDP kısaltmasını kullanıyor.

Reuters’ın konuyla ilgili elde ettiği veriler; hastaneler, klinikler, cenazeleri denetleyen yetkililer ve il teşkilatlarından günlük ve haftalık olarak toplandı. İnternet sitelerinin kontrolü, il yetkilileriyle görüşmeler ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarının incelenmesiyle de son halini alarak bir araya getirildi.

2 bin 212 ölümün yanı sıra, bu illerde Covid-19 testi pozitif çıkan ve resmi olarak hastalığın kurbanı olarak kaydedilen 693 ölüm gerçekleştiği bildirildi.

Habere konu olan bu 16 il, ülkedeki 260 milyonluk nüfusun dörtte üçünden fazlasını oluşturuyor.

Endonezya hükümetinin Covid-19 görev gücünün üst düzey üyelerinden Wiku Adisasmito, söz konusu bulgulara ve iddialara itiraz etmemekle birlikte PDP olarak sınıflandırılan hastalar arasında ne kadar koronavirüs kurbanı bulunduğuna ilişkin soruları yanıtlamadı.

Kapasite yetersiz kaldı

Adisasmito, Endonezya'daki 19 bin 897 şüpheli koronavirüs hastasının birçoğunun, personel sayısının yeterli olmadığı laboratuvarlarda işlenmeyi bekleyen örneklerin çok fazla olması nedeniyle test edilemediğini söyledi. Ayrıca bazı kişilerin de numuneleri analiz edilemeden hayatını kaybettiğini ifade etti.

Yetkili, ''Binlerce veya yüzlerce örneği test etmeleri gerekiyorsa, hangisine öncelik verecekler? Halen hayatta olan kişilere öncelik verilecek.''  ifadelerini sözlerine ekledi.

PDP olarak sınıflandırılmanın açıklaması, Sağlık Bakanlığının son Covid-19 kılavuzunda, yeni koronavirüs dışında klinik bir açıklaması olmayan akut solunum yolu hastalıklarından muzdarip kişiler olarak tanımlanıyor.

Tıp uzmanları da, ulusal çaptaki gerçek ölüm oranının, 765 olarak bildirilen resmi rakamdan daha yüksek olduğunu söylüyor.

Endonezya Üniversitesi'nden Epidemiyolog Pandu Riono, “PDP ölümlerinin büyük çoğunluğunun Covid-19'dan kaynaklandığına inanıyorum” dedi ve bu kişilerin koronavirüs semptomları gösterdiğinin altını çizdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.