1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Emekli asker general Haftar'a bağlı birliklerin darbeye zemin hazırlayan saldırılarının ardından ülke ihvan zihniyetinin tutumu sebebiyle Mısır'ın sokulduğu çıkmaza doğru ilerlemekte.
Emekli asker general Haftar'a bağlı birliklerin darbeye zemin hazırlayan saldırılarının ardından ülke ihvan zihniyetinin tutumu sebebiyle Mısır'ın sokulduğu çıkmaza doğru ilerlemekte.

Emekli asker general Haftar'a bağlı birliklerin darbeye zemin hazırlayan saldırılarının ardından ülke ihvan zihniyetinin tutumu sebebiyle Mısır'ın sokulduğu çıkmaza doğru ilerlemekte.

Libya'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Başkanı Beşir el-Kebti, yaptığı açıklamada, ''Diyaloğun alternatifi yok, dış müdahaleyi reddediyoruz'' dedi.

A+A-

Libya Savunma Bakanı Yardımcısı Halid eş-Şerif, pazar günü yaptığı açıklamada, Şubat 2011 devriminden sonra Libya'da kurulan en büyük milis gruplardan El-Ka'ka' ve Es-Savaık'ın meclis binasına baskın girişiminde bulunduğunu ve bazı milletvekilleriyle görevlileri kaçırdığını belirtmişti.

MGK ve çevresindeki bakanlık binalarına saldırı düzenleyen El-Ka'ka' ve Es-Savaık adlı silahlı gruplara talimat verdiği iddia edilen Haftar'a bağlı birlikler, meclisin çalışmalarını durdurmasını talep ediyor. 

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan, orduya bağlı birliklerle çatışan emekli general Halife Haftar liderliğindeki gruplara destek verdiğini duyurmuştu. 

Emekli general Hafter liderliğindeki gruplara katılanlar

Libya Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Yarbay Cuma el-Abani ve Bingazi havaalanının güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçlerinin emekli general Halife Hafter liderliğindeki gruplara katıldığı bildirildi.

Yarbay Abani, Libya'daki ulusal televizyon kanallarında yayınlanan açıklamasında, ülkenin doğusunda ordu birlikleriyle çatışan emekli general Hafter liderliğindeki gruplara katıldığını duyurdu.

Abani, "Libya'yı terörden temizlemek ve ülkenin birliğini korumak için onur operasyonuna katıldığımı ilan ediyorum" dedi.

Bu arada Bingazi'deki uluslararası Banina havaalanının güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçlerinin komutanı Yarbay Hamid Şuveyki de  yaptığı açıklamada, "Banina havaalanındaki subay, astsubay, asker ve havaalanı memurlarının, Hafter liderliğindeki "Libya'nın Onuru" savaşına katıldığını söyledi.

Banina havaalanı Müdürü İbrahim Ferkaş ise Şuveyki'nin açıklamalarına yorum yapmazken, 25 Mayıs'a kadar durdurulan uçuşların, ülkenin doğusundaki Tobruk Havaalanı'na yönlendirildiğini kaydetti.

Tobruk'taki hava, kara ve deniz güçleri, istihbarat servisi, genel istihbarat, askeri polis, Ömer el-Muhtar Taburu, Tobruk Ulusal Güvenlik Müdürlüğü, eski Başbakan Ali Zeydan, Bingazi Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler ve Özel Kuvvetler Komutanı Albay Venis Buhamade'nin, emrindeki güçlerle Bingazi'de ordu birlikleriyle çatışan emekli general Hafter liderliğindeki gruplara katıldığı duyurulmuştu.

Mevcut yönetimin aldığı tedbirler

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre önlem olarak, Libya Genelkurmay Başkanı ve Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn'in talimatıyla Mısrata kentinden Trablus'a, kentte güvenliğin sağlanması ve darbe girişimlerinin engellenmesi amacıyla bin askeri araç, 4 bin asker ve devrimci savaşçılardan oluşan Libya Orta Kalkan Güçleri takviye olarak gönderildi. 

Libya Orta Kalkan Güçleri tarafından yayımlanan yazılı açıklamada da kalkan güçlerinin halktan ve halk iradesinden yana olduğu belirtilerek, "Demokratikleşme süreci sabote edilmemeli. Bu haram aylarda (Hicri takvime göre Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb ayları haram aylar olarak kabul edilir) tarafları sağduyulu olmaya ve çatışmalara son vermeye çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Libya Sağlık Bakanlığının açıklaması

Cuma gününden bu yana Bingazi'de emekli general Halife Haftar'a bağlı birlikler ile orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Tabur'u arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Yine  İhvan yine teslimiyet

Öte yandan, Libya'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Başkanı Beşir el-Kebti, yaptığı açıklamada, ''Diyaloğun alternatifi yok, dış müdahaleyi reddediyoruz'' dedi.

Kebti, ülkedeki krizin, tarafların müzakere masasına oturması ve hızlı bir şekilde görüşmelerin başlamasıyla çözüleceğini düşündüklerini söyledi.

Emekli general Halife Hafter, bu müzakerelerin bir parçası olabilir mi'' sorusuna Kebti, "Bizim için önemli olan Libya'nın çıkarıdır. Hafter veya başka biri olsun, önemli olan herkesin aynı konuda anlaşmasıdır. Aksi takdirde herkes silah diliyle hareket edecek ve herkes zarar edecek" cevabını verdi.

Hafter'in, dün eş-Şark el-Avsat gazetesine verdiği demeçte, İhvan'ı ''radikal'' diye nitelemesi ve yargılamakla tehdit etmesini ise Kebti, siyaset arenasına girmek ve destek almak için bölgesel ve dış taraflarla flört etme ve pazarlık yapma çabası olarak niteledi.

Kebti, "Biz Libya halkının bir parçasıyız. Hafter ise şiddetten ve terörden zarar görmüş ve bunları yapması mümkün olmayan bir cemaatten bahsediyor" yorumunda bulundu.

İhvan'ın kendisine karşı yapılacak operasyona hazır olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Kebti, "Bizim için en önemlisi Libyalıların çıkarıdır. Biz yönetimde değiliz, sadece bir kısmımız Adalet ve İnşa Partisi'ne katılmış durumda. Her zaman çatışmaya karşı durmaya devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.