1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EBU HANZALA / HALİS BAYANCUK KİM?
EBU HANZALA / HALİS BAYANCUK KİM?

EBU HANZALA / HALİS BAYANCUK KİM?

Türkiye’de yapmış olduğu İslami davet çalışmalarıyla ismi ülke sınırlarını aşan, yazdığı kitapları ve düzenlediği sohbetleri birçok yabancı dile çevrilen -daha ziyade künye olarak kullandığı Ebu Hanzala- Halis Bayancuk, aslen Bingöl'ün Zaza'larındandır.

A+A-

EBU HANZALA EL-KAİDE - IŞİD’İN TÜRKİYE EMİRİ Mİ?

Ülkemizde medyanın servis ettiği ‘Kimlik operasyonu’ şeklindeki haberlerine bakıldığında Ebu Hanzala/Halis Hoca, el Kaide veya IŞİD’in sözde Türkiye emiri/sorumlusu olduğu iddia edilmektedir. Peki, hakikatte böyle midir?

Bursa Emniyeti tarafından Tevhid Dergisi Bursa şubesine yapılan operasyon sonucu açılan soruşturma kapmasında Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ebu Hanzala hakkında Emniyet İstihbaratı’ndan istemiş olduğu ‘İstihbarat Raporunda’ Ebu Hanzala’nın ‘IŞİD ile bir bağının olmadığı, IŞİD’cilerin kendisini sevmediği ve yapmış olduğu dersleri dinlemedikleri’ belirtilmiştir. Bu şekilde bir rapor bulunmasına rağmen sistem tarafından ‘El-Kaide-IŞİD Sorumlusu’ şeklinde lanse edilmeye çalışılmıştır.

halis-bayancuk-istihbarat-raporu.png

Tutuklanmasının Asıl Nedeni…

Ebu Hanzala’yı düzenlediği sohbetler nedeniyle internetten birçok kitlenin takip etmesi ve dünyanın birçok yerinden katılımların olmasından dolayı ‘Sistem/yönetim ve yandaşları’ bundan hoşlanmamış ve 2008-2017 yılları arasında belli aralıklarla hakkında ‘Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme’ iddiasıyla gözaltına alarak tutuklamışlardır.

Her tutuklama sonrasında 1-2 yıl kadar cezaevi süreci geçirdikten sonra El-Kaide-IŞİD emirliği ile alakalı bir delil bulunamaması nedeniyle serbest bırakılmıştır.

Kendisine ‘El-Kaide veya IŞİD’in Türkiye Emiri’ olarak suçlama yönetilse de mahkeme tutanaklarında ve sorgulamalarda ‘El-Kaide veya IŞİD ile alakalı’ sorular sorulmamış olması da manidardır.

EBU HANZALA’NIN AİLESİ

Ebu Hanzala/Halis Bayancuk 2006 yılında evlenmiş ve 10 sene sonra Allah (cc) Bayancuk'u bir erkek çocukla rızıklandırmıştır. Oğlunun adını -kendi künyesi de olan- Muhammed Hanzala koymuştur. 12 yıllık evlilik hayatının 6 yılını zindanda, serbest olduğu 6 yılını da İslam’ın hakikatlerini yaymak için gece-gündüz davet yapmakla geçirmiştir.

ebu-hanzala-ve-ailesi.png

EBU HANZALA NEREDEN EĞİTİM ALDI?

28 Şubat'la başlayan ve 2000 yılında zirveye ulaşan İslami kesime yapılan baskılar nedeniyle ailesinin sürekli şehir değiştirmek zorunda kalması sebebiyle Ebu Hanzala/Halis Bayancuk ilk ve ortaöğretim eğitimini Türkiye’nin farklı illerinde almak zorunda kalmıştır.

İslami eğitimin asıl yerinin İslam coğrafyası olduğu hakikatine binaen Medine şehrinde eğitimine devam etmek için resmi yollardan vize başvurusunda bulunmuş fakat tüm evrakları tam olmasına rağmen polisin yoğun çabaları neticesinde tüm evrakları tam olmasına rağmen eğitim vizesi alamamıştır. Bu durumda Ebu Hanzala pes etmemiş bir büyüğünün turist vizesiyle Mısır'a gidebileceği tavsiyesi üzerine oraya gitmiştir.

MISIR SÜRECİ…

El-Ezher Üniversitesi’ne kayıt için başvursa da rejimin kontrolünde olan eğitim sisteminin insanların yıllarını çaldığını fark etmiş ve bu tezgâhın çarklarında kalmamak için, mescitlerde ve özel kurumlarda yapılan ilmi faaliyetlere katılmıştır. Mısır’da düzenlemiş olduğu dersler, sohbetler Mısır hükümetini de rahatsız etmiş bundan dolayı Mısır’da 4 yıl 8 ay gibi bir süre kaldıktan sonra Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalmıştır.

EBU HANZALA HOCA’NIN DERSLERİ/FAALİYETLERİ

Türkiye’de 2007 yılından itibaren ilmi derslere ve İslami davet faaliyetlerine başlayan Ebu Hanzala’nın yapmış olduğu İslami sohbetleri ‘tevhiddersleri’ adlı web sitesinden yayınlanmaktadır. Yaptığı dersler internet aracılığıyla farklı ülkelerden de ilgiyle takip edilmektedir.

İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Bursa, Konya, Diyarbakır ve Van illerinde şubeleri olan ve 2012 yılından itibaren resmi yayım hayatına başlayan ‘Tevhid Dergisi’nde de kaleme almış olduğu makaleleri aylık olarak yayınlanmaktadır. Yüzlerce makalesi olmakla beraber Ebu Hanzala’nın hâlihazırda 14 tane kitabı da bulunmaktadır. Bu kitapların birçoğunu Türkiye’nin farklı bölgelerinde kaldığı cezaevlerinde kaleme almıştır.

Kaleme Aldığı Bazı Kitaplar

Tüm Rasûllerin Ortak Daveti - 9 baskı gördü.

Allah’a Adanmış Gençlikler

Tüm Rasûllerin Ortak Müjdesi

Akaid Dersleri - 6 baskı gördü.

Kalp Katılığının Zararları- Şerh

2016 yılı itibarıyla Sakarya merkezli yapılan operasyon sonucu Silivri 9 no’lu yüksek güvenlikli cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada da Tevhid Kur’ân-ı Kerim Türkçe Meali’ni kaleme almıştır.

EBU HANZALA’NIN 2008-2018 OPERASYON VE MAHKEME SÜREÇLERİ

ebu-hanzala-2008.png

FETÖ DÖNEMLERİ…

FETÖ yandaşlarının Emniyet ve Yargı içerisinde olduğu dönemde Ebu Hanzala/Halis Bayancuk, İstanbul Bağcılar’da düzenlediği sohbetlerde Fethullah Gülen ile ilgili net açıklamaları GÜLEN’cileri rahatsız etmesi nedeniyle 01 Nisan 2008'de İstanbul merkezli operasyonda El-Kaide yöneticiliği suçlamasıyla tutuklanmış ve 15 Mayıs 2009’da Kandıra Cezaevi’nden serbest bırakılmıştır.

İki yıl sonra 12 Nisan 2011'de İstanbul’da tekrardan El-Kaide adı altında operasyon yapılmış ve tutuklanmıştır. 24 Ocak 2013'te serbest bırakılmış ve Edirne cezaevinden tahliye edilmiştir.

FETÖ şebekesi tarafından 10 Ekim 2014'te Van merkezli yapılan operasyonda bu sefer IŞİD örgütü adı altında tutuklanmış ve İHH ile bir bağlantı kurulmaya çalışılarak mevcut hükümet köşeye sıkıştırılmak istenmiştir. Fakat dosya içerisinde IŞİD ile alakalı bir delil olmadığından iddianame dahi hazırlanmadan 9 ay sonra 10 Ekim 2014’de Van F tipi Cezaevi’nden serbest bırakılmıştır.

O dönemde El-Kaide ve IŞİD adı altında başlatılan operasyonların neden dolayı yapıldığını Ebu Hanzala/Halis Bayancuk Türkiye’nin yerel gazetesi olan Star’a bir röportaj vererek açıklamıştır.

ebu-hanzala-feto-001.png

Meselenin El Kaide, IŞİD olmadığı, yapılan operasyonların sadece tüm insanları delil olmadan aynı etiketle karalayıp ABD ve Avrupa devletlerine terörle mücadele konusunda şirin gözükmek adına gerçekleştiği WikiLeaks belgelerine dahi yansımıştır.

Suruç Patlamaları…

23 Temmuz 2015'te hiçbir bağlantı ve delil olmamasına rağmen Suruç patlamaları sebep gösterilerek, yaptığı etkili Bayram Hutbesi’nden sonra gözaltına alınmış ve Ebu Hanzala’nın Suruç davasıyla bir alakasının olmadığı görülmüş 24 Mart 2016 yılında Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmiştir.

8 Mart 2017'te Ankara iline gerçekleştirdiği seyahatte gözaltına alınmış bir hafta gözaltında kaldıktan sonra 13 Mart 2017’de serbest bırakılmıştır.

Sakarya’da Bir Yemek…

29 Mayıs 2017 tarihinde çalışma ofisinde Ramazan Sohbetlerine Hazırlık yaparken operasyon yapılmış ve Sakarya’da katıldığı yemek daveti ‘Örgüt Toplantısı’ olarak lanse edilerek tekrardan cezaevine girmiştir. Mahkemelerde yapmış olduğu konuşmalarda iddia makamından sabit ve açık delil istemesi rağmen mahkeme tarafından bir şey sunulmayıp ‘Senin oğlun 2016’da doğdu. Fakat sen yıllar önce Ebu Hanzala ismini kullanıyorsun niye?’ gibi trajikomik sorular yöneltilmiştir. Delil olmamasına rağmen haksız yargılanma sonucunda şuan Silivri 9 no’lu Cezaevi’nde tutulmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler