1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya'nın yeni gündemi ''Çekirge İstilası''
Dünya'nın yeni gündemi ''Çekirge İstilası''

Dünya'nın yeni gündemi ''Çekirge İstilası''

2020 yılı seller, depremler ve salgınların yanısıra bir başka felaket olan ''Çekirge İstilası''nı da yanında getirdi. Afrika ve Asya da çok sayıda ülke topraklarını işgal eden çekirge sürüleriyle mücadele etmeye çalışıyorlar.

A+A-

2020 yılı seller, depremler ve salgınların yanısıra bir başka felaket olan ''Çekirge İstilası'' nı da yanında getirdi. Afrika ve Asya da çok sayıda ülke topraklarını işgal eden çekirge sürüleriyle mücadele etmeye çalışıyorlar. Uganda, Kenya Somali, Güney Sudan, Etiyopya, Yemen, Suudi Arabistan, Pakistan ve Hindistan çekirgelerin yayıldığı ülkeler arasında ilk sırada olanlar.

Gıda ve Tarım Örgütü Kenya Temsilcisi 'Tobias Takavarasha: "Bu büyük bir tehdit hemde en büyük tehdit. Bir sıralama yapacak olursak; kuraklık bir tehdit, seller bir tehdit.. Bana göre hepsi bir tehdit ama çekirgeler gıda güvenliği konusunda eşi benzeri görülmemiş bir tehdit.'' 

Etiyopya' da çekirgeler verimli Rift Vadisi' nin tarım alanlarına ulaştı. Kenya ve Somali' de otlak alanlara da girdiler. Sürüler halinde günde 150 km ye kadar ilerleyebiliyorlar ve kilometrekare başına 40 ile 80 milyon çekirge düşüyor. Ülkeler bu mücadelede zorluk yaşıyor. Her ne kadar, iklim değişikliğinin yol açtığı olağanüstü hava olayları, böcek ilacı yetersizliği, bölgedeki istikrarsızlık, haşere kontrolünde uzman eksikliği gibi nedenler çekirge sayısının artmasında uygun koşulları oluşturmuş gibi görünüyor olsada aslında sebep başkadır.

 

Her konuda olduğu gibi şuan yaşanan bu olayları da Allah' a (ac.) dönderdiğimizde ( ''...İşler Allah'a döndürülür.'' (35/Fâtır, 4) ) karşımıza bu ayetler çıkıyor:

''(Bunun üzerine) ayrı ayrı ayetler/mucizeler olan tufan, çekirge, (bit, pire, böcek vb.) haşerat, kurbağalar ve kan yolladık üzerlerine. Yine büyüklenip kibre kapıldılar ve suçlu günahkâr bir toplum oldular. Azap üzerlerine çökünce: “Ey Musa! Senin yanında bulunan (Allah’ın) ahdiyle bizim için Rabbine dua et. Bu azabı bizden giderirsen, andolsun ki sana iman edecek ve İsrailoğullarını seninle beraber yollayacağız!” demişlerdi.(Sözlerini tutup tutmayacaklarını sınamak için) bir zamana kadar azabı kaldırınca, (bir de ne göresin) onlar sözlerini bozmuşlar bile.'' (7/A'râf, 133-134-135)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.