1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya, Covid-19 karantinası ile kendine geldi
Dünya, Covid-19 karantinası ile kendine geldi

Dünya, Covid-19 karantinası ile kendine geldi

2020 yılı öncesinde hiç kimse, 4 ay gibi kısa bir sürede bu denli büyük olayların yaşanacağını tahmin bile edemiyordu. Ancak bu salgının müsebbibi insanoğlu, yine salgın vesilesiyle, doğal hayatı ifsat etmekten el çektirilmiş oldu.

A+A-

Geriye dönüp bakıldığında, bu kısa zaman zarfında meydana gelen olaylar İlahi kudrete dair açık bir yakin oluşturduğundan, mühürlü kalpler ikrar etmese de, bunun Rabbani bir uyarı olduğu herkesin malumu.

'' İnsanların elleriyle kazandıkları (günahlar) sebebiyle, karada ve denizde bozgunculuk baş gösterdi. Belki (İslam’a) dönerler diye (Allah), yaptıklarının (cezasının) bir kısmını onlara tattırmaktadır.'' (Rûm/41)

İnsanların bu ifsat faaliyetlerinin bedelini bitkiler, hayvanlar kısacası tüm doğa fazlasıyla ödedi. Çevre kirliliği, küresel ısınma gibi sebeplerle doğal yaşam ortamlarını kaybeden ve hatta nesli tükenme noktasına gelen hayvanlar bunun en bariz örneği.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, bildiğimiz bir çok şeyi değiştirmiş durumda. Herşeyden önce insanlar bazı şeylerin farkına varmaya ve gözardı ettikleri birçok şeyin önemini anlamaya başladılar.

Süper güçlerin acizliği meydana çıktı mesela. İnsanların, ömür sermayesini çalışarak tüketmek zorunda olmadığı, sömürü düzeninin çarkları arasında ezildiği anlaşıldı mesela.

Medeniyetin beşiği denilen ülke ve milletlerin, zora gelince nasıl insanlıktan çıktıkları gözler önüne serildi.

Petrol başta olmak üzere tüm dünya metaının bir oyundan ibaret olduğu, sağlık ve zaman nimetinin ne kadar kıymetli olduğu idrak edildi.

Hayvanat bahçelerinde tutsak edilen hayvanların ne hissettikleri onlara zulmedenlerin yüzüne vurulmuş oldu.

Nefessiz bırakan kimyasal silahlarla öldürülen çocukların intikamını nefessiz bırakan bir virüsün nasıl aldığı hafızalara kazındı.

En önemlisi, dünya hayatının kalıcı olmadığı ve ölüm gerçeğinin ensemizde olduğu, nihayetinde hesap zamanının geleceği hatırlanmış oldu.

Tüm dünya zorlu bir süreçten geçerken yaşanan olumlu gelişmeler, İlahi bir kanunun gözlerimizin önünde vuku bulmasını sağlıyor.

''Hiç şüphesiz, zorlukla beraber kolaylık vardır. (Evet,) zorlukla beraber kolaylık vardır.'' (İnşirâh/5-6)

İnsanlar olmadan doğa kendini hızlıca yeniliyor

İnsanoğlunun dünyaya ne denli bir zarar verdiğini ve yine bu zararlı faaliyetler ortadan kalktığında mucizevi bir hızla herşeyin yoluna girdiğini müşahade etmekteyiz.

Hava ve ışık kirliliğinin azalmasıyla görüş mesafeleri arttı. Hindistan Yeni Delhi'den Himalayaları ya da gece gökyüzünde  yıldızları görmek artık mümkün.

Denizlerin temizlenmesiyle Venedik Kanalları'nda ya da İstanbul Boğazı'nda yunusları seyretmek şaşırtıcı olmaktan çıktı.

Vahşi hayat şehre indi

Dünyanın pek çok yerinde insanlar genellikle görmedikleri hayvanları görmeye başladı.

 

 

bb.jpg

Örneğin ABD'nin Chicago ve San Fransisco şehirlerinde çakallar, Şili'nin Santiago şehrinde ise bir puma görüldü.

 

 

ccc.jpg

Birleşik Krallık'a bağlı Galler'de keçiler kasabaları bastı.

 

 

aa-002.jpg Hindistan'da turistlerin ve orada yaşayanların beslediği ancak şu günlerde aç kalan maymunlar evlere girmeye başladı.

 

 

cc.jpg Japonya'da boş metro istasyonunda geyikler görüldü.

 

 

Şu açık bir şekilde ortaya çıktı ki; insanlar evde oturduklarında ve beşeri aktiviteler azaldığında dünya temizleniyor ve doğal yaşam hızlı şekilde boşluğu doldurmaya başlıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.