1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Davutoğlu: Yoğun temas halindeyiz
Davutoğlu: Yoğun temas halindeyiz

Davutoğlu: Yoğun temas halindeyiz

Davutoğlu, "Musul'daki Türk tır şoförlerinin bir an önce kurtarılması ve ailelerine kavuşmaları için yoğun trafik içindeyiz" dedi. Davutoğlu yaşanan krtik gelişmelere rağmen, gayri ahlaki ve kibir dolu ifadelerden de kaçınmadı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'da rehin alınan Türk şoförlerinin durumuna ilişkin, ''Biz, onların bir an önce kurtarılması, en kısa zamanda ailelerine ve ülkelerine kavuşmaları için yoğun bir trafik içindeyiz. Onlarla ilgili bazı temaslar kuruldu. Kurduğumuz temaslarda durumlarının iyi olduğunu haber almış olmak şimdilik bizi teselli etti'' dedi.

Ahmet Davutoğlu, üzücü bir haber aldıklarını, 28 tır şoförünün  İŞİD tarafından rehin alındığı bilgisinin ulaştığını ve bu çerçevede yoğun bir faaliyet içinde olduklarını söyledi. 
''Irak ve Suriye’de ortaya çıkan güvenlik boşluğunu doldurmak ve bu güvenlik boşluğundan istifade etmek isteyen çok sayıda şiddet yanlısı radikal terör grupları bu alanda mevcudiyet göstermeye çalışıyor'' diyen Davutoğlu, bu topraklarda birinci derecede meşruiyet merkezinin hükümet olduğunu vurguladı.
Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanıyla görüştüğüne de dikkat çekerek, Türkiye'nin Musul Başkonolosluğu ve rehin alınan vatandaşlar için gerekli tedbiri alacaklarını söylediklerini ifade etti.
Tusurmatu’da dün bir terör saldırısının düzenlendiği ve 30 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Davutoğlu, bu terör saldırılarının hiçbir etnik farkı gözetmediğini ve Türkiye olarak bu saldırı bağlamında her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ettiklerini aktardı.
Davutoğlu, ''Erbil, Bağdat, Tahran, Washington, Ankara, Musul hattında son 24 saattir sürekli diploamtik temaslar yürüttüyoruz’’ dedi.
Bu bölgede 28 şoförün rehin alındığını anlatan Davutoğlu, ''Helal rızık kazanmak için çaba gösteren kamyon şoförleri bu çatışmanın bir tarafı değiller. Onları elinde tutanlara da Irak'taki tüm taraflara sesleniyorum, hiçbir siyasi tarafı olmayan ve sadece Irak'ın huzuru ve refahı için oraya mazot taşıyan kamyon şoförlerine, bu emekçilere herhangi bir şekilde gayri insani bir tutum takınmaları herşeyden önce Irak halkına ihanettir’’ ifadesini kullanarak dialog yerine yine müslümanlara karşı gayri ahlaki tutumunu kibir içersinde sürdürdü.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Biz, onların bir an önce kurtarılması, en kısa zamanda ailelerine ve ülkelerine kavuşmaları için yoğun bir trafik içindeyiz. Onlarla ilgili bazı temaslar kuruldu. Kurduğumuz temaslarda sağlık durumlarının iyi olduğunu haber almış olmak şimdilik bizi teselli etti. İnşallah ülkemize sağ salim gelmeleri için bütün birimlerimizle, güvenlik yetkililerimizle ve diplomatlarımızla yoğun bir temas halindeyiz'' şeklinde konuştu.
Davutoğlu, Irak’ın birliği, toprak bütünlüğü, barışı ve huzuru komşu bir ülke olarak Türkiye’nin asli politikası olduğunu belirterek, ''Irak söz konusu olduğunda herhangi bir etnik veya mezhepi tutum takınmamız hiçbir zaman söz konusu değil'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.