1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Daha önce, seçilmesi durumunda Mısır’da Müslüman Kardeşler’e yer olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah Sisi, bu defa hareket ile aralarında bir nefret ya da intikam duygusunun olmadığını söyledi.
Daha önce, seçilmesi durumunda Mısır’da Müslüman Kardeşler’e yer olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah Sisi, bu defa hareket ile aralarında bir nefret ya da intikam duygusunun olmadığını söyledi.

Daha önce, seçilmesi durumunda Mısır’da Müslüman Kardeşler’e yer olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah Sisi, bu defa hareket ile aralarında bir nefret ya da intikam duygusunun olmadığını söyledi.

Abdulfettah Sisi katıldığı bir televizyon programında, Müslüman Kardeşlerin Mısırlıların kabul etmeyeceği bir tarzda hareket ettiğini belirterek, ‘Başarısız olmalarından dolayı siyasi ihtilafları dini ihtilaf haline çevirdiler’ ifadelerini kullandı.Sisi,

A+A-

Abdulfettah Sisi katıldığı bir televizyon programında, Müslüman Kardeşlerin Mısırlıların kabul etmeyeceği bir tarzda hareket ettiğini belirterek, ‘Başarısız olmalarından dolayı siyasi ihtilafları dini ihtilaf haline çevirdiler’ ifadelerini kullandı.

Sisi, buna rağmen İhvan'a karşı intikam duygusu ya da bir kan davası sürdürür şekilde yaklaşmadığını belirtti.

Sisi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "Seçimi kazanırsam Müslüman Kardeşler artık Mısır'da var olmayacak" demişti.

İsrail ile barış

Konuşmasında İsrail’le Mısır arasındaki barışın istikrarlı bir şekilde yürüdüğünü dile getiren Sisi, bu istikrar dolayısıyla, 1979 yılındaki Camp David anlaşmasıyla yasaklanmasına rağmen Mısır birliklerinin Sina’ya girebildiğini vurguladı.

Abdulfettah Sisi, İsrail’in, Sina’daki Mısır askerlerinin,  bölgenin 'teröristler' için bir kalkış noktası olmasını engellemek için orada olduğunu anladığını da sözlerine ekledi. 

Sisi ayrıca ülkedeki özgürlükleri kısıtlamasıyla ilgili endişelere dair da açıklamalarda bulundu.

DOSYA: MISIR'DA DARBE DÖNEMİ

Sisi, 'Demokrasi ve özgürlüklerin ülkedeki geleceği halk tarafından kabul edilen yeni anayasayla garanti altına alınmıştır' dedi.

Ülkedeki entelektüel kesimin endişelerini anladığını belirten Sisi, “Mısır’da askeri veya dini bir devlete yer yok” dedi. Sisi şöyle devam etti:

“Bir devletin karşılaştığı en büyük ikilem, baskıcı tutum sergilemeden altına almadan ve demokrasiye aykırı bir tutum sergilemeden halkın güvenliğini sağlamak olmuştur.”

Sisi, Perşembe günü çok fazla özgürlüğün ulusal güvenliği tehlikeye sokacağını söylemişti.

En güçlü aday

26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sisi en güçlü aday olarak gösteriliyor.

Sisi seçimi kazanırsa, 1950'lerde Cemal Abdül Nasır ile başlayan asker kökenli cumhurbaşkanları dizisinin son halkası olacak.

İnsan hakları örgütleri, askeri idarenin bağımsız medya ve muhalefet üzerinde giderek artan bir baskı oluşturduğunu belirtiyor.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Mısır'da yaşanan çatışmalarda binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve Müslüman Kardeşler hareketinden yüzlerce kişi hakkında açılan davalardan idam kararları çıktı. Askeri yönetim Müslüman Kardeşleri terör örgütü olarak ilan etmiş durumda.

Ülkede en son mahkeme tarafından yargılanan 683 darbe karşıtına idam cezası verildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.