1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Coğrafya, ilim ehline yapılan zulmü değiştirmiyor
Coğrafya, ilim ehline yapılan zulmü değiştirmiyor

Coğrafya, ilim ehline yapılan zulmü değiştirmiyor

Suudi Arabistan'ın önde gelen din adamlarından Suud El Ubeyd El Kahtani, 1991 yılından bu yana 29 yıldır hapiste tutuluyor.

A+A-

Birçok ülkede olduğu gibi, düşünce tutuklularının sayısının fazlalığıyla bilinen Suudi Arabistan'da, en uzun süredir hapiste tutulan din adamı, 1991 yılından bu yana tutsak olan Suud El Ubeyd El Kahtani.

Suud El Ubeyd El Kahtani, Suudi Arabistan’ın, halkının dindarlığıyla tanınan Kasim ilinin Bureyde şehrinde doğdu.

Doğduğu şehir olan Bureyde’de yoğun bir dini eğitim aldı.

1990-1991 Körfez Krizi’nde Suudi yönetiminin ABD ordusunu Suudi Arabistan’a davet etmesi ve maaşlarını ödemesi, Suudi Arabistan’daki dini çevrelerde sert tepki ile karşılanmış ve yasaklamalara rağmen ülke çapında Suudi yönetiminin bu tavrını kınayan yayın ve konuşmalar yapılmıştı.

Muhalefet, otorite sahiplerini kızdırdı

Bu dönemde, Suudi yönetiminin Körfez Krizi’ndeki tavrını eleştiren bildiriler dağıttığı gerekçesiyle 1991’de Medine şehrinde tutuklanan el Kahtani 29 yıldır hapiste. 30 bine yakın olduğu tahmin edilen Suudi 'düşünce suçluları' arasında en uzun süredir hapiste olan kişi olması sebebiyle El Kahtani, “Suudi düşünce suçlularının öncüsü” lakabıyla anılıyor. 

Tutukluluğunun ilk 10 yılında hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmeksizin hapiste tutulan El Kahtani’nin bu dönemde şiddetli işkenceler gördüğü de biliniyor.

Tutuklanmasının üzerinden 10 yılı aşkın süre geçtikten sonra yargılanmaya başlayan Kahtani, bu yargılama sonucu 18 sene hapis cezasına çaptırıldı.

2009’da ilk 10 yıl da hesaba katıldığında hapis süresi dolmasına rağmen tahliye edilmedi ve mahkemeye götürülmeksizin sadece hapishane yönetiminin beyanıyla cezasına 7 sene daha eklendi. 

2016’da 7 senenin de dolmasına rağmen tahliye edilmeyen El Kahtani’nin ne zaman tahliye edileceğine ilişkin Suudi makamlarca bir açıklama yapılmadı. Hukukçu çevrelerde bu uygulama “en ilkel hukuki düzenlere bile sığmayacak bir kanunsuzluk” olarak değerlendiriliyor.

Kahtani ne ilk ne de son

Suud El Ubeyd El Kahtani’nin ardından Suudi Arabistan’ın en uzun süredir tutuklu olan düşünce suçlusunun din adamı Velid es-Sinani olduğu biliniyor.

1995’te Suudi yönetimine eleştirileri sebebiyle tutuklanan ve o zamandan itibaren kesintisiz olarak hapiste tutulan Velid es Sinani hakkında 24 yıldır mahkeme süreci işletilmedi. Sinani, resmi olarak suçlanmaksızın ve dolayısıyla bir cezaya çarptırılmaksızın hapiste bulunuyor.

Beşeri sistemlerin asla adaleti tahsis etmediği ve coğrafya değişse dahi karşıt fikirlerin tuğyanın zulmünü celb ettiği bir kez daha görülmüş oldu.

Kaynak: mepanews

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.