1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Biz can, CHP et derdinde
Biz can, CHP et derdinde

Biz can, CHP et derdinde

Erdoğan, Musul'daki hadisenin başta CHP olmak üzere muhalefet tarafından bir iç politika malzemesi yapılmak istendiğini belirtti.

A+A-

 

Grup toplantısında partililere hitap eden Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Bölgemizde bir kez daha çok önemli gelişmeler yaşanıyor ve dolaylı ya da doğrudan etkileniyor. Musul kentinde IŞİD adı verilen örgüt tarafından saldırı düzenlendi. Musul'da bulunan başkonsolosluk da kuşatıldı ve içeridekilere kapıları açma çağrısı yapıldı. Musul'da güvenliği sağlayan Irak kuvvetleri şehri terk ettiği için içeridekilerin can güvenliği için çatışmaya girmemekten başka seçeneği yoktu. Başkonsolosun ailesi ve personelden oluşan 49 kişi başka yere götürüldüler ve şu anda orada tutuluyurlar. 31 tır şoförü de IŞİD tarafından alıkonuyor. Onları oradan almak için yoğun bir gayret içindeyiz. Bir kriz masası oluşturuldu, ilgili birimlerle gelişmelere an be an kontrol ediliyor. Dışişleri Bakanlığımızdaki kriz masası aynı zamanda Irak'taki vatandaşlarımızın tahliyesini koordine edip uyarılar yapıyor.

Bağdat yönetimine eleştiri

Elçiliklerdeki bütün personel bulundukları ülkelerin teminatı altındadır; kendi topraklarında faaliyet gösteren diplomatik personel şerefi, namusu gibi görür, can ve mal güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Irak hükümeti maalesef bunu başaramadı. Koruyamadı.

Bu tür talihsiz olaylar zaman zaman başka ülkelerin da başına geldi. En son ABD'nin’nin Libya'daki büyükelçisi feci şekilde katledildi. İnşallah diplomatik personelimiz ve vatandaşlarımız Türkiye'ye döneceklerdir. Bunu temin etmek için ne gerekiyorsa yapılıyor.

'Biz can, CHP et derdinde'

Musul'daki hadise başta CHP olmak üzere bir iç politika malzemesi yapılmak istendi, bu fırsatçı tavır da devam ediyor. Bu kadar hassas bir meselenin iç politika meselesi yapılması tam anlamıyla bir sorumsuzluk örneğidir. Biz canlarımızı kurtarmaya çalışırken, biz can derdindeyken CHP’nin et derdinde olması siyasi ranta çevirme gayretinde olması fırsatçılıktır."

'Ortadoğu'ya bataklık demek ırkçılık'

Türkiye'nin Ortadoğu politikasını anlamak için tarihe bakmak kaçınılmazdır. Bugün yaşananları analiz etmesi sorunlara çözüm üretilmesi mümkün değildir. CHP’nin genel müdürü son zamanlarda sık sık Ortadoğu'dan bataklık diye söz ediyor. Bu apaçık cehalettir. Irkçılıktır, ayrımcılıktır, bilinçaltındaki faşizmin ortaya çıkmasıdır. Zannedersiniz ki Paris’te doğdu, büyüdü. Tunceli'de doğup çıkıp bataklık diyeceksin. Bu ırkçılıktır, aslını inkârdır. İnsafı ve vicdanı olan bir kişi çıkıp da bir bölgeyi bataklık olarak tarif edemez.

 

'Petrolü aldılar kan ve gözyaşı bıraktılar'

Türkler 1071’de Malazgirt'ten başlayarak Misak-ı Milli sınırlarından ziyade Ortadoğu denilen bölgede etkin olup işler başardılar. Kudüs'e yönelik Haçlı Seferleri'nin durdurulmasında Türkler ön saflarda yer aldılar. Selahaddin Eyyübi komutanlığında Kudüs'ün fethedilmesinde Kürt ve Arap kardeşlerimizle Türkler en ön safta yer aldılar. Osmanlı idaresinde bu bölge, tarihinin en sakin ve huzurlu zamanlarını yaşadı. Bundan 100 yıl önce 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başladı. Huzurlu dönem bir kez daha sona erdi. Osmanlı Devleti'nin idare ettiği topraklar cetvelle birbirinden ayrıldı. Petrolü aldılar, geride gözyaşı ve kan bıraktılar.

 

'Bataklık deyip sırt döndüler'

Bugün ise ana muhalefetin genel müdürü bu coğrafyaya bataklık diyor. Bataklık denilen o coğrafya, her yerden gelip yatırım yaptılar, işbirliği yaptılar ama bizim hükümetlerimiz bataklık deyip sırtlarını döndü. Kendi coğrafyaları içindeki bölgeleri bataklık diye ihmal ettiler. Varsa yoksa Akdeniz dediler, Batı dediler, Marmara dediler. Bizim eski dış politikamız ortada. Bataklık diyerek sırtını döndü. Şurası son derece önemli: Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti bu coğrafyada var olduğu sürece, coğrafyanın kronik sorunlarına asla dahil olmadı, taraf olmadı. Ecdad bölgedeki tüm meselelere üstten bakmayı başardı, sadece hakkın yanında taraf oldu.  

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.