1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Beklenen bahar, korona virüsü durduracak mı?
Beklenen bahar, korona virüsü durduracak mı?

Beklenen bahar, korona virüsü durduracak mı?

İngiliz araştırmacılar, yeni tip corona virüsün (Covid-19)'un akrabası olan üç tip corona virüsün neden olduğu solunum yolu hastalıklarının yıllar içindeki mevsimsel artış oranlarını incelediler.

A+A-

İngiliz araştırmacılar, yeni tip corona virüsün (Covid-19)'un akrabası olan üç tip korona virüsün neden olduğu solunum yolu hastalıklarının yıllar içindeki artış oranlarını inceleyerek bazı sonuçlara ulaştılar. Uzmanlar enfeksiyonların ilkbaharda durma noktasına geldiğini ve kışa kadar geri dönmediğini keşfettiler. 

Kışın artıyor, yazın azalıyor fakat...

Bilim insanları buradan hareketle ısı, nem ve güneş ışığının yeni tip corona virüsü de mayıs ayında yavaşlatabileceğini öngörüyor. Ancak, sıcak havanın Covid-19'a olan etkisi bilim dünyasında tartışılmaya devam ediyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma Türkiye dahil 200’ün üzerinde görülen ve dünya genelinde 44 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip korona virüsün (Covid-19 ya da SARS-CoV-2) bahar aylarında etkisini kaybedeceğine dair umutları güçlendirdi. Bilim insanları mayıs ayında corona virüsün yayılımının yavaşlayacağını öne sürdü.

University College London'daki uzmanlar, beş yıl boyunca Covid-19'a neden olana benzer üç corona virüs vakasını analiz etti. 

Covid-19'un akrabaları yazın zayıflıyordu 

2006-2011 yılları arasında mevsimsel grip, bronşit, zatürre gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebep olan üç tür korona virüsün  - HCoV-NL63, HCoV-OC43 ve HCoV-229E – incelendiği çalışmada, enfeksiyonların bahar zamanlarında azaldığı ve kış aylarına kadar artmadığı kaydedildi.  Bilim insanları bu çalışmadan yola çıkarak sıcaklığın, güneş ışığının ve nemin corona virüs izlerini sildiğini belirtti.

Robert Aldridge liderliğindeki UCL'de araştırma ekibi, Grip İzleme (Flu Watch) topluluk çalışmasının verilerini kullandı. Katılımcılar, İngiltere'deki gönüllülerden rastgele seçildi ve tüm hane halkı üyeleri çalışmaya katılmaya davet edildi.

Şubat-mart dönemi zirve zamanı

Katılımcılar, solunum yolu hastalıklarının herhangi bir semptomunu bildirmek için haftalık olarak temasa geçtiler. Araştırmacılar, her mevsimde corona virüs oranının haftalık olarak yüz binde 390 olduğunu saptadı. Şubat – mart arasında ise bu oran en yüksek seviyesine yani yüz binde 759’a çıktı.

Daha sonra, mayıstan ağustosa kadar, vakalar neredeyse yüz binde sıfıra kadar indi. Ancak, İngiltere'de kış aylarının yaşandığı kasım ayından itibaren vakalar tekrar artmaya başladı.

Wellcome Open isimli araştırma dergisinde yayımlanan çalışmada yazarlar şu ifadeleri kullandı: “Çalışmamız HCoV'un İngiltere'de mevsimsel bir artış izlediğini, kış mevsiminde ise zirveye çıktığını gösteriyor. Mevsimselliğin kısmen sıcaklık, nem ve güneş ışığı gibi hem virüslerin hayatta kalmasını etkileyen hem de bağışıklık sisteminin bu enfeksiyonlara ne kadar iyi tepki verebileceğini etkileyen çevresel faktörlerden kaynaklandığına inanıyoruz.”
 

Makalenin baş yazarı Aldridge ise, 'Bulgularımız, İngiltere'de yaz aylarında da devam edecek fakat daha düşük yeni tip corona virüs bulaşma seviyelerini görebildiğimizi destekliyor” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, yeni tip korona virüsün (Covid-19) mevsimsel olarak akrabaları gibi davranıp davranmayacağı konusunda tartışmalar var.

"Covid-19 diğer virüslerden çok farklı"

Southampton Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Michael Head, UCL tarafından yapılan araştırmanın yeni tip korona virüsün yaz aylarındaki seviyesine ilişki yararlı bir tahmin sağlayabiliceğini söyledi. Ancak, epidemiyoloji ve halk sağlığına etkisi dolayısıyla yeni tip corona virüsün mevcut "soğuk algınlığı" tipi corona virüslerden çok farklı olduğunu vurguladı.

"Yaz aylarında çok umutlu olmayın"

Head, “Covid-19 vakalarının sıcaklık ve nem gibi çevresel değişikliklere tepki olarak azalıp azalmayacağı henüz kanıtlanmadı. Güneydoğu Asya ve Orta Doğu gibi yüksek ısı ve nemin olduğu bölgelerde  çok sayıda vaka var. Yaz geldikçe vaka sayısının düşüp düşmeyeceğini henüz bilmiyoruz, ama bence bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil” açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler