1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Arınç, Soma'da bir protestocuyu tekmeleyen müşavir için "Etkisiz hale getirilmiş kişiye niçin tekme atılır?' dedi.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Soma'da bir protestocuyu tekmeleyen müşavir için "Etkisiz hale getirilmiş kişiye niçin tekme atılır?' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Soma'da bir protestocuyu tekmeleyen müşavir için "Etkisiz hale getirilmiş kişiye niçin tekme atılır?' dedi.

Arınç, Erdoğan ile ilgili iddia içinse "Bulunduğum yerden Başbakan'ın yumruk attığını görmedim" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç maden faciasının yaşandığı Soma'da bir protestocuyu tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'i savunacak durumda olmadığını söyledi. "Bu çok feci bir olay" diyen Arınç, protestocunun şikayetçi olması durumunda adli soruşturma yapılabileceğini söyledi. Arınç, Yerkel ile ilgili idari soruşturma açılması durumunda da Başbakanlık'ın gerekeni yapabileceğini söyledi.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Arınç, tekmeleme olayını görüp görmediği yönündeki soruyu yanıtladı. Arınç şunları söyledi:
"Görüntüleri izledim. Olayı görmedim. Çıplak gözle baktığım zaman bu fotoğrafta yerde birisi var, iki özel harekâtçı onu etkisiz hale getirmişler, isminden bahsettiğiniz kişi onu tekmeliyor. Bu çok feci bir olay. Doğrudur, yerindedir diyecek değilim. Zaten bu adam bir eylem yapmış, yerde olan bir insana niçin tekme atılır? Kim olursa olsun atmaması lazım. Pozisyonu itibarıyla da ayrıca düşünmeli... O kişi şikayet ederse adli soruşturma yapılabilir. İdari soruşturmaya da konu olabilir. Onu atayan makam kendisi hakkında işlem yapabilir. Başbakanlık idari soruşturma yaparsa Başbakan gerekeni yapacaktır."
'Rapor trajikomik'
Arınç, Yerkel'in olaydan sonra aldığı "iş göremez" raporunu da değerlendirdi.
"Rapor trajikomik bir olay" diyen Arınç, "Şahsen doktoru suçlayamam belirtilere göre iş göremezlik verir ya da 'iki günde iyileşir' der. Olaydan sonrasına ait rapor verildiği anlaşılıyor. Tekmeyi atmış, ayağında arıza olmuş. Bir çekişme olsa adli bir konu olurdu inceleme gereği hissederdik. Bahsetmemize bile gerek yok." ifadelerini kullandı.

Erdoğan tokat attı iddiası

Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da bir kişiye tokat attığı yönündeki iddialara da yanıt verdi, bulunduğu yerden Başbakan'ın yumruk attığını görmediğini söyledi:

"Belediye önünde konuşma yaptı. Konuşmaya başlamıştı ki yuh sesleri geldi. Başbakan 'Ben acınızı paylaşmaya geldim siyaset yapmaya gelmedim. Bağırıp çağırıyorsunuz ama ben buradayım, bakanlarım burada' dedi. Biraz kesildi yuhlar. Araçla cadde üzerinde ilerlerken 50-60 kişilik grup vardı, 'Çıkalım bir merhaba diyelim' dedi. Ben 'yürüyelim' dedim. 'Hayır onlar acılıdır onlarla selamlaşayım' dedi. İnsanlar mutlu oldular. O grubun yanında istifa sesleri başladı, araca doğru atılanlar oldu. Hatırladığım şey, istifa diyen grubun önüne geldi 'Tamam ben istifamı sunayım ama neden edeceğim söyleyin' dedi oradaki kızlara. Kızlar mahçup oldu, oradan ayrıldı. Yandaki grup 'katil' demeye başladı. Başbakan 'Niye katil diyorsun, kimi öldürdüm ben?' diye sordu. O sırada yalpalanma oldu, korumalar araya girdi. Orada market varmış. O sırada yedi sekiz kişilik grup markete doğru girdi. Görebildiğim, duyabildiğim kadarıyla Başbakan kimseye yumruk atmadı. Attı diyen de dört kez ifadesini değiştirdi. Ne kadar itibar edilebilir? Bulunduğum yerden Başbakan'ın yumruk attığını görmedim. Bir ülkenin adı verilerek 'Başbakan filanın filanı dedi' dediler, yemin ederim böyle bir şey söylemedi. Hangi ülkenin başbakanı yumruk atar, bizimki niye atsın? Oraya acıları paylaşmaya gitti. Hakaret ve yumruk attığının ifade edilmesi, sizi temin ederim ki ben böyle bir şey görmedim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.