1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan, Soma’daki faciayla ilgili açıklamaları ve yazıları nedeniyle köşe yazarlarını eleştirdi.İsrail'e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.
Başbakan Erdoğan, Soma’daki faciayla ilgili açıklamaları ve yazıları nedeniyle köşe yazarlarını eleştirdi.İsrail'e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Başbakan Erdoğan, Soma’daki faciayla ilgili açıklamaları ve yazıları nedeniyle köşe yazarlarını eleştirdi.İsrail'e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Başbakan Erdoğan, Soma’daki faciayla ilgili açıklamaları ve yazıları nedeniyle köşe yazarlarını eleştirdi. Soma'daki madende 'Suriyeli işçilerin öldüğü ve üzerlerine beton döküldüğü' iddialarına sert tepki gösterdi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısının neredeyse tamamını Soma’daki faciaya ayırdı.

Hükümetin Soma’ya gönderdiği yardımlardan bahsettikten sonra, facia hakkında yorumda bulunan bazı köşe yazarlarına değindi.

Fetullah Gülen’de payını aldı

Erdoğan, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Yılmaz Özdil’e yönelik şu sözleri sarf etti:

“Çıkmış bir insan müsveddesi Soma’daki madencilerin bizim Manisa’da yaptığımız mitinge baretleriyle katılışlarını gerekçe göstererek bunlar buna müstahaktır diyor… Neymiş sadece zeybek oynarken kendisi diz çökermiş. Önce patronunun önünde diz çöktüğünü söyle, paranın önünde diz çöktüğünü söyle. Sürüngen sürüngendir, ayağa kalkamaz ki diz çöksün.”

Erdoğan ayrıca Zaman Gazetesi'nin köşe yazarı Ali Ünal hakkında da konuştu. Ünal’ın bir yazısında bu facianın, Fethullah Gülen’in bedduası üzerine gerçekleştiğini ima ettiğini savundu ve ona ithafen de şunları söyledi;

“Evlerine ateş düşsün dedi ya. Zavallı, küçük beyinli liderinin bedduasının o madencileri bulduğunu zannediyor.”

Ünal’ın yazısına ithafen ayrıca, “Dicle’nin kenarında bir kurdun kaptığı koyun bile benim mesuliyetim altındadır” açıklamasında bulundu.

Ünal, Kuran-ı Kerim'deki “Zulmedenlere destek olmayın; yoksa size ateş dokunur” ayetini satırlarına taşıyarak Erdoğan’ı eleştirmişti.

Başbakan’ın hedefindeki isimlerden biri de Posta Gazetesi yazarı olan Yazgülü Aldoğan’dı. Aldoğan attığı bir tweette, "Onlar ne şehit ne gazi. Kâr yoluna gitti Niyazi” yazmıştı.

Bu köşe yazarları, yazdıkları ve söylediklerinin ardından yaptıkları açıklamalarda sözlerinin çarpıtıldığını ve kendileri üzerinden medyanın bastırıldığını öne sürdü.

Erdoğan, Soma'daki madende Suriyeli işçilerin çalıştırıldığı ve ölenlerin üzerine de beton döküldüğü yönündeki iddialara da sert tepki gösterdi; "Sizin vicdanınıza beton dökülmüş" dedi. 

"Sinsiler"

Başbakan Erdoğan’ın tepki gösterdiği bir diğer grup ise Soma’da kendisini protesto edenlerdi. Erdoğan bu kimselerin Somalı olmadığını öne sürdü ve şu sözleri söyledi:

“Başkasından, hele hele milletinden birinin ölümünü sinsice beklemek aşağıların en aşağısı olsa gerek. Ne yazık ki bunu da yaşadık. Cenazelerimizi madenden çıkarmadan işte onlar pusularından çıktılar ve kendilerine yakışanı yapmaya başladılar. Millet ortak bir acıyı sessizce yaşarken birileri çıkıp kin kusmaya başladılar… Biz Soma’da feryat edenlerin acılarını da anlıyoruz. Ancak Somalı olmayan, hayatında hiç kömür görmemiş o sinsilerin, o pusudakilerin fırsatçılığını hiçbir zaman anlamadık, anlamayacağız. İnsan olan inanın böyle bir istismarın, sinsiliğin içine girmez.

İsrail’e teşekkür

Erdoğan ayrıca başsağlığı mesajı gönderen ve yardım teklif eden ülkelere de teşekkür etti. Bu teşekkürlerden biri de Mavi Marmara saldırısı ve Davos çıkışı ardından ilişkilerin gerginleştiği İsrail’e yönelikti. Başbakan, İsrail’e Türkiye’deki milli gün kutlamalarını iptal ettiği için de teşekkür etti.

Başbakan konuşmasının önemli bir kısmında da milletin böyle günlerde birlik ve beraberliğini koruması gerektiğinden bahsetti. Gezi eylemlerinde de bazı kimselerin ölümlerin gerçekleşmesini arzu ettiğini savundu ve “Burakcan’ımızı evinin önünde öldürülüşünü unutmadık” dedi.

Hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin şehit statüsünde kabul edileceğini söyledi. Bu statü o aileden iki kişinin devlet kurumunda işe alınmasını gerektiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.