1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM'nin Youtube kararı
AYM'nin Youtube kararı

AYM'nin Youtube kararı

Anayasa Mahkemesi Youtube’un erişime engellenmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme, gerekçesini yazdıktan sonra kararı, sitenin erişime açılması için TİB ve Ulaştırma Bakanlığı'na gönderecek.

A+A-

Anayasa Mahkemesi video paylaşım sitesi Youtube'a erişimin engellenmesi ile ilgili yapılan başvuruda, başvurucuları haklı buldu. Yüksek Mahkeme, "Başvurucunun haklarının ihlal edildiğine" karar verdi. Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.
Gerekçe yazıldıktan sonra hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için karar, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderilecek.
Video paylaşım sitesi Youtube avukatı aracılığıyla Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile CHP'li bazı milletvekilleri, Youtube'a erişim engelinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesine ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuşlardı.
Twitter'ın ardından Youtube
Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişim engelini kaldıran kararının ardından Youtube da yüksek mahkemeden aynı yönde bir karar çıkarabilmek amacıyla başvuruda bulunmuştu.
Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi Türkiye Barolar Birliği'nin başvurusu üzerine Youtube’da 'tüm yayına erişimin engellenmesi' kararını 4 Nisan'da kaldırmıştı. Yasağı, 15 linkle sınırlayan Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Youtube’a erişimin tamamen engellenmesinin, bu ağı kullananların ifade özgürlüğüne müdahale olduğunu belirtti.
Ancak Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı, 'suça konu içeriklerin kaldırılmadığı' gerekçesiyle karara itiraz etti.
İtirazı değerlendiren Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi, söz konusu içeriğe dair kararın Youtube'a bildirilmesine rağmen, verilen sürede gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle siteye erişimin engellenmesine ve 'suça konu içerikler' kaldırılıncaya kadar engelin devamına hükmetti.
İdare mahkemesi yürütmeyi durdurdu
Bunun üzerine Youtube'ın avukatı Gönenç Gürkaynak'ın, Ankara 4. İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun ardından mahkeme video paylaşım sitesine getirilen erişim yasağında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak Bilgi Teknolojileri Kurumu bir ay süresi olması nedeniyle Youtube açmadı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.