1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AYM, CHP'nin yeni infaz yasasının iptali talebini görüşecek
AYM, CHP'nin yeni infaz yasasının iptali talebini görüşecek

AYM, CHP'nin yeni infaz yasasının iptali talebini görüşecek

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP'nin yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali istemiyle açtığı davanın ilk incelemesini 6 Mayıs'ta görüşecek.

A+A-

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesine neden olan infaz düzenlemesine ilişkin Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un tümünün, şekil bakımından iptaline ve yürürlüğün durdurulmasına karar verilmesini istedi.

CHP, kanunun tümününü yanı sıra bazı suçlar hariç denetimli serbestlik süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılmasına imkab tanıyan 52. maddesiyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun değiştirilen geçici 6. maddesinin şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini talep etti.

Genel Kurul 6 Mayıs'ta görüşecek

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 6 Mayıs tarihinde yapılacak gündem toplantısında ilgili başvurunun ilk incelemesini yapacak.

Mahkeme,yapılacak ilk inceleme neticesinde başvuruda bir eksiklik olup olmadığını inceleyecek. Başvuruda şeklen bir eksiklik tespit edilmezse, iptal istemi daha sonra belirlenecek tarihte esastan görüşülerek karara bağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.