1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM, Af yasası’nın iptali talebi hakkında kararını açıkladı
AYM, Af yasası’nın iptali talebi hakkında kararını açıkladı

AYM, Af yasası’nın iptali talebi hakkında kararını açıkladı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP'nin yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle ilgili incelemesini tamamladı. Kurul, başvuruyu esastan görüşme kararı aldı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin kamuoyunda Af yasası olarak bilinen İnfaz yasasının iptal istemini esastan görüşme kararı aldı. İptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlanacak.

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesine neden olan düzenlemenin tümünün şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istemişti.

CHP ayrıca denetimli serbestlik süresinin bir yıldan üç yıla çıkarılmasına imkan tanıyan 52’nci maddesiyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun değiştirilen geçici 6’ncı maddesinin şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini talep etmişti.

Genel Kurul, bugünkü gündem toplantısında başvurunun ilk incelemesini yaptı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan başkanlığındaki toplantı, Covid-19 önlemleri kapsamında üyelerin video konferansla katılımıyla yapıldı. 

Başvuruda bir eksiklik tespit edilmezken Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak. Yürürlüğün durdurulması talebi de esas inceleme aşamasında karara bağlanacak. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.