1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Davutoğlu'nun Mehmet Dişli iddiası kulisleri karıştırdı
Ahmet Davutoğlu'nun Mehmet Dişli iddiası kulisleri karıştırdı

Ahmet Davutoğlu'nun Mehmet Dişli iddiası kulisleri karıştırdı

Ahmet Davutoğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişiminde etkin rol alan Mehmet Dişli'nin 2015'teki Yüksek Askeri Şura'da, hakkındaki MİT raporu doğrultusunda emekliliğine karar verildiği, ancak son anda bunun uygulanmadığı yönündeki iddiası tartışma oluşturdu.

A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde etkin rol alan Mehmet Dişli'nin 2015'teki Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ), hakkındaki MİT raporu gereğince emekliliğine karar verildiği, ancak 'açıklayamadığı' nedenlerle son anda bunun uygulanmadığı yönündeki iddiası siyasette tartışma konusu oldu.

İktidar partisi cephesinden henüz bu konuda bir açıklama gelmezken ana muhalefet partisi CHP boş durmadı ve söz konusu YAŞ'ta, 38 darbeci askerin "terfi ettirildiği" iddiasını TBMM gündemine taşıdı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YAŞ'a sunulan MİT raporunun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne milletvekili transferini engellemek adına ittifak ortağı olan AKP'ye yasa değişikliği çağrısı yaptı.

Bahçeli, 18 Mayıs'ta bir televizyon kanalında katıldığı programda, Meral Akşener, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kurup liderliğini üstlendiği partileri "FETÖ projesi" olarak nitelenmişti.

Partilerin isimlerini de Gülencilerle ilişkilendiren Bahçeli, "Yoksa bu kadar tesadüf etmez. 'İyi' olacak, 'Gelecek' olacak, 'Deva' olacak. Ama Meclis'te özellikle Cumhur İttifakı'nın ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2023 yılındaki yapısına karşı güçlü bir muhalefet unsuru oluşturmak maksadıyla düşünülmüş bir şeydir. FETÖ projesidir, Pensilvanya kaynaklıdır" iddiasında bulunmuştu..

Davutoğlu'nun, Dişli ile ilgili iddiaları

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bahçeli'nin "FETÖ projesi" suçlamalarına, Akit TV'de katıldığı televizyon programında, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde etkin rol alan ve bu nedenle müebbet hapse mahkum edilen Mehmet Dişli'yle ilgili önemli bir iddiayı gündeme getirerek yanıt verdi.

Davutoğlu, halen Lahey Büyükelçisi olan ve uzun yıllar AKP milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan Şaban Dişli'nin kardeşi olan Mehmet Dişli'nin, 2015 Yüksek Askeri Şurası'nda MİT raporu doğrultusunda emekli edilmesinin kararlaştırıldığını, ancak son anda kararın uygulanmadığını açıkladı.

Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ve başbakan olarak kendisinin talebine rağmen Dişli'nin nasıl görevde kaldığını şöyle anlattı:

"2015 YAŞ'ına giderken MİT Müsteşarı, titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT'ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ'ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim."

MİT Raporu'nda başka isimler de var mıydı?

Davutoğlu'nun "MİT YAŞ'a liste sundu" yönündeki açıklamaları, söz konusu listede Dişli dışında başka isimlerin olup olmadığı sorusunu da akıllara getirdi. 

Davutoğlu, gazetecilerin "MİT raporunda başka isimler var mıydı?" sorusu üzerine yeni bir isim vermedi, ancak Bahçeli'nin suçlamalarına, devlet yetkililerinin ve Erdoğan'ın sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti:

Terfi listesini gazeteci Saygı Öztürk açıkladı

Ahmet Davutoğlu'nun dile getirdiği söz konusu listeyi, Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk açıkladı.

Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Genelkurmay Çatı Davası iddianamesi eklerinde yer alan MİT belgesine göre 2015 YAŞ'ında terfi ettirilen 46 albaydan 29'unun darbe girişimine katıldığına işaret etti. Davutoğlu'nun sözünü ettiği MİT belgesinin görselini de katıldığı bir TV programında paylaşan Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Ahmet Davutoğlu'nun sözünü ettiği belge budur. Tarihi 23 Haziran 2015. ''148 şahsa ait bilgi notları ilişikte sunulmuştur'' ifadesi var. İstihbarat dairesinden bir başkanın imzasıyla gönderilen yazı, çok gizli yazı. Ekinde isim listeleri falan var. İsim listelerine baktığım zaman Mehmet Dişli ile ilgili yazılan şu: Fetullahçı. O zaman FETÖ yoktu tabi. Paralel Devlet Yapılanması üyesi olduğu belirtilmektedir gibi. Biliyorsunuz her MİT yazılarının altında bunun belge olarak kullanılamayacağına ilişkin de hükümler var. Bazı belgelere baktığınız zaman bunun gizli şeyi yok. İddianamenin ekine baktığınız zaman 2014 yılında generallikten amiralliğe TSK'dan çıkartılan ve çeşitli sebeplerle istifa edenlere baktığımız zaman Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan o dönem toplam terfi eden 46 kişi. Bunlardan ihraç edilenlerin sayısına baktığımız zaman 25 kişi. Deniz Kuvvetleri'nde 13 kişi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bakıyoruz bunlarla ilgili; ihraç 13 kişi. Bir de şöyle çok dikkat çekici bir rakam. Ahmet Davutoğlu Bey'in söylediği. 2015 yılında terfi edenlerle ilgili duruma baktığımız zaman terfi eden 46 kişi, 46 albay terfi ettiriliyor. Terfi ettirilen 46 kişiden 29'u darbe girişimine, darbe olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuklanıyor veya meslekten ihraç ediliyor. 2015 Şurası'nda terfi edenlerle ilgili bilgiyi söylüyorum."

Akın Öztürk, MİT Raporu doğrultusunda mı görevden alındı?

Gazetecilerin, Hava Kuvvetleri komutanlığı görevinden alınan Akın Öztürk'ün görev değişiminde söz konusu MİT Raporu'nun etkili olup olmadığı yönündeki sorusuna ise "O kişinin görev değişiminde MİT tarafından devlet kurumlarından gelen raporların etkisi olmuştur" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP cephesinden, Davutoğlu'nun gündeme getirdiği MİT raporu ve Mehmet Dişli ile ilgili iddialar konusunda şimdiye kadar açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: BBC/Türkçe

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.