1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD'den İsviçre ve Vietnam'a manipüle suçlaması
ABD'den İsviçre ve Vietnam'a manipüle suçlaması

ABD'den İsviçre ve Vietnam'a manipüle suçlaması

Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve Vietnam'ı 'kur manipülatörü' ilan etti. Çin de dahil olmak üzere dokuz ülkeyi ise izlemeye aldığını açıkladı.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, Büyük Ticari Ortakların Makroekonomik ve Döviz Politikaları Raporu adıyla yayımlanan raporda Vietnam ve İsviçre'yi kur manipülatörleri olarak sınıflandırdı.

Yılda iki defa hazırlanan raporda başta Çin olmak üzere dokuz ülke de "adil olmayan ticaret avantajları elde etmek için para birimlerini manipüle eden ülkeler" sınıfına alındı ve şüpheli sıfatıyla izleme listesine dahil edildi.

Haziran 2020'de sona eren 4 çeyrek boyunca ABD'nin 20 büyük ticari ortağının politikalarının değerlendirildiği raporda, İsviçre ve Viatnam'ın kurları kullanarak ödemeler dengesinde ayarlamalar yaptığı, ayrıca Vietnam'ın dış ticarette adil olmayan şekilde rekabet avantajı sağlamak için özel olarak da kurları kullandığı belirtildi.

ABD böylece 2019 Ağustos'undan bu yana ilk defa iki ülkeyi döviz manipülatörü olarak ilan etti. Ağustos 2019'da ABD Çin'i kur manipülatörü olarak ilan etmiş, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret müzakerelerinde tarihi bir tıkanma yaşamıştı.

Trump yönetimi Çin'in üzerindeki para manipülatörü sınıflandırmasını, Pekin'in ABD ile olan dev ticaret fazlasını düşürmeyi hedefleyen ticaret anlaşmalarını sene başında imzalamasının ardından kaldırmıştı.

Hangi kriterler baz alınıyor?

ABD Hazine Bakanlığı, yılda 2 kez, ülkelerin para birimlerini manipüle edip etmediklerini analiz eden ABD'nin Büyük Ticari Ortaklarının Makroekonomik ve Döviz Politikaları Raporu'nu sunuyor.

Rapor, Vietnam ve İsviçre'nin para manipülatörü olarak değerlendirilmesi için aranan üç kriteri de karşıladığını açıkladı.

Bir ülke manipülatör ilan edilmeden 3 ana kritere bakılıyor.

Bu kriterler:,

  1. "ABD ile 20 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası verilmesi",
  2. "Yabancı döviz müdahalesinin ülkenin GSYH'sinin yüzde 2'sini aşması"
  3. "Cari fazlasının GSYH'nin yüzde 2'sinden fazla olması".

Bu sınıflandırma iki ülkenin ABD ile gelecek yıl müzakere yaparak sorunu çözmesini zorunlu kılıyor. Bir anlaşmaya varılamaması durumunda İsviçre ve Vietnami ABD'nin mali yaptırımları ile karşı karşıya kalabilir.

Öte yandan Çin'in yanında takip listesine alınan diğer ülkeler Japonya, Güney Kore, Almanya, İtalya, Singapur, Malezya, Tayvan, Tayland ve Hindistan oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.