1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 Eylül'de karar verildi
12 Eylül'de karar verildi

12 Eylül'de karar verildi

12 Eylül darbesinin başaktörleri Evren ve Şahinkaya’yı, “Devlet aleyhine cürüm” suçundan müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, iki emekli orgeneralin tüm rütbelerinin sökülmesine karar verdi.

A+A-

Muhalefet, “Yargılanmaları hayal” demişti.

12 EYLÜL Anayasa referandumuyla muhalefetin karşı çıkmasına rağmen yargılanmalarının önü açılan 12 Eylül Darbesi’nin hayatta kalan mimarları Kenan Evren (97) ve Tahsin Şahinkaya (89) “Devlet kuvvetleri aleyhine cürüm” işlemek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tüm rütbeleri söküldü. Böylece gerçekleşmiş bir darbe tüm anayasal ve yasal koruma tedbirlerine rağmen yargılanmış ve cezalandırılmış oldu. Evren ile Şahinkaya’nın şahsında 12 Eylül darbesi mahkum oldu.

Muhalefet: Yargılama bir hayal

12 Eylül darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, darbenin ardından yaptıkları anayasaya geçici 15. maddeyi koymuş ve yargılanmalarının önüne geçti. TSK İç Hizmet Kanunu 35. madde de darbeye gerekçe ve hak olarak konuldu. AK Parti hükümeti, geçici 15. maddenin kaldırılması için anayasa teklifi hazırlayıp, referanduma götürdü. CHP ve MHP başta olmak üzere muhalefet “Bu bir kandırmaca Evren ve Şahinkaya yargılanamaz” propagandası yaptı.

Koruma referandumla delindi

12 Eylül 2010 günü yapılan referandumla darbecileri koruyan Anayasanın geçici 15. maddesi kaldırıldı. Bunun üzerine Evren ve Şahinkaya için yargılanma süreci başladı. 12 Eylül darbe davasının ilk duruşması 4 Nisan 2012’de yapılırken, Evren ve Şahinkaya duruşmalara hiç katılmadı. Evren Ankara, Şahinkaya ise İstanbul GATA’daki odalarından duruşmalara canlı bağlandı. 12 Eylül yargılaması sürerken, AK Parti TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddeyi de kaldırdı.

Bugün olsa yine yapardım

Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya, yargılamanın ilk günlerinde mağdur avukatlarının bazı sorularına da yanıt vermişti. Bazı sorulara hiçbir şekilde cevap vermeyen iki sanık, bazı sorulara çarpıcı cevaplar verdi. “İhtilal tarihi bir olaydır. Tarihi olaylar yargılanamaz. 12 Eylül iktidarı, kurucu iktidardır” diyen Evren, “Biz o gün doğru olanı yaptık. Bugün olsa yine aynı şekilde o ihtilali yapardık” demişti.

Devlet aleyhine cürem işlediniz

2 yıl süren yargılama dün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, Evren ve Şahinkaya’nın, eski TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” suçunu düzenleyen maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi. Özdabakaoğlu, “sanıkların, darbeye yaklaşık 1 yıl önce karar verdiklerinin ve darbenin halkın gözünde sempatik görünmesini sağlamak için müdahale etmediklerinin” anlaşıldığını belirtti.

Son söz: Avukatıma katılıyorum

Sanık avukatları da “Hukuken 12 Eylül olayının cezalandırılması imkansız. Bunu yargılayacak bir yetkiniz yok. Kurucu iktidarlar yargılanamaz” tezini savundu. Mahkeme Başkanı Oktay Seday, Ankara GATA’da bulunan Kenan Evren’e görüntülü sistemle son savunmasını sordu. Evren, “Avukatıma iştirak ediyorum” dedi. İstanbul GATA’da bulunan Şahinkaya ise “Avukatımın savunmasına katılıyorum. Başka söyleyeceğim bir şey de yok” dedi. Heyetin müzakeresi sonrası Mahkeme Başkanı Oktay Saday hükmü açıkladı.

Gerçekleşen darbeye ilk ceza

Başkan Saday, Evren ve Şahinkaya’nın “21 Aralık 1979’da dönemin Başbakanı’na verdikleri muhtırayla Anayasa’yı ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunu işledikleri, “12 Eylül 1980’de de cebren T.C. Anayasası’nı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden TBMM’yi ıskat ve cebren men suçunu işledikleri” gerekçesiyle “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Saday, sanıkların duruşmadaki tavır ve hareketleri ile dosya kapsamı ele alınarak, takdiri indirimle bu cezanın “müebbet hapse” çevrildiğini kaydetti.

Rütbeler sökülecek silahlara el konacak

MAHKEME Başkanı Oktay Saday, Evren ve Şahinkaya hakkında Askeri Ceza Kanunu’nun 30. maddesinin uygulanmasına karar verildiğini açıkladı. Bu madde uyarınca sanıkların rütbeleri sökülecek. Ceza alan Evren ve Şahinkaya’nın askeri kimlikleri elinden alınırken silahlarına da el konulacak. Orgeneral olan rütbeleri ‘er’liğe düşürülecek olan paşaların eş ve yakın akrabalarına verilen kimlik kartları geri alınırken yakınlarının yararlandığı Orduevi’ne giriş başta olmak üzere diğer VİP hizmetlere de son verilecek. Paşaların sadece maaşı değişmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.